Nurettin Eryılmaz

Alınan bilgiye göre, Adapazarı şehir merkezinde bugün saat 11.34 civarında yaşanan olayda, 43 yaşındaki Nihat K. isimli şahıs "altın bilezik alacağım" diyerek Tarihi Uzunçarşı'daki bir kuyumcu dükkanına girdi.

Masaya çıkarılan altın bilezikleri inceleyen şahıs, çalışanın dalgınlığından faydalanarak masadaki bilezikleri alıp koşarak kaçmaya başladı. Kuyumcudan 300 bin lira değerinde 4 altın bilezik çalan şüpheli şahıs, Çark Caddesi'ndeki kalabalığın arasına karışarak kayıplara karıştı. Kuyumcu ve çevredeki esnafın peşinden koşmasına rağmen şüpheli olay yerinden kaçmayı başardı.

Kuyumcuda yaşanan hırsızlık anı ise saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

Düğün magandası 13 yaşındaki çocuğu hayattan kopardı Düğün magandası 13 yaşındaki çocuğu hayattan kopardı

Olay sonrası emniyete haber verilirken, şüphelinin altınları satma ihtimaline karşılık Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes’in öncülüğünde Türkiye Kuyumcular Dernek Başkanlarının platformlarında yapılan paylaşımlarla beraber çevre vilayetlere de şüphelinin resimleri ve eşkal bilgileri paylaşıldı.

Altın bilezikleri çalan şahsın yakalanması için çalışma başlatan Sakarya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık masası ekipleri ise şüphelinin kaçtığı yöndeki kameraları inceledi. Şüphelinin izini kısa sürede bulan ekipler, hırsızlık şüphesi Nihat K.’nın bir taksiye bindiğini aracın Düzce istikametine gittiğini tespit etti. Hırsızlık masası polis ekipleri Düzce’ye vardığında ise hırsızın başka bir araçla Bolu iline geçtiğini tespit etti.

Bolu'daki kuyumcuda bileziğin bir kısmını bozdurup borcunu ödediği ve bir kısım bileziğinde yanında olduğu ortaya çıkan Nihat K. kuyumcuların dayanışması ve Sakarya polisinin titiz çalışmasıyla olaydan 2 saat sonra Bolu kuyumcular çarşısında dolaşırken kıskıvrak yakalandı. 

Bolu’da yakalanan ve polis ekiplerince Sakarya’ya getirilen şüphelinin hırsızlıktan 1 sabıkası olduğu ve mobilya montajı işiyle uğraştığı öğrenildi.

Yaşanan olayla ilgili HALK54 mikrofonuna konuşan Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes, “Hırsızlığı yapacak olan şahıs dükkana geliyor ve bilezik numunelerini görmek istiyor. Bu ara arkadaşımız bir şey içer misiniz diye soruyor ve şahıs ‘tabi ki’ diyor. Bilezikleri tezgahın üzerine bırakır bırakmaz o şahıs bilezikleri alıyor ve kaçıyor. Çok aniden geliştiği için çevredeki esnafın da yardımıyla peşinden koşuluyor ama kaçırılıyor. Hemen emniyet birimlerine yapılan müracatta ve Türkiye Kuyumcular Dernek Başkanlarının platformlarındaki yapılan paylaşımlarla beraber çevre vilayetlere de hem resimleri hem eşkal verildi. Bu sayede çok kısa bir sürede 2 saat sonra Sakarya’dan çıktığı ve Bolu’da bunu satarken yakalandığı haberi geldi. Buradaki networkün sağlamlığı sayesinde kısa zamanda bizim için büyük bir başarı. Ortalama 30 gram gelen 300 bin lira değerinde 4 bilezik çalmıştı. Burada değerden ziyade bu olayı önemseyip bunun peşine düşen emniyet birimlerimize özellikle çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. “ dedi.