Adapazarı’nda  'altın bilezik alacağım' diyerek geldiği Tarihi Uzunçarşı'daki bir kuyumcuda masaya çıkarılan 300 bin lira değerindeki 4 altın bileziği incelerken çalarak kayıplara karışan şüpheli Nihat K., Sakarya polisinin titiz çalışmasıyla olaydan 2 saat sonra Bolu’da yakalanmıştı. 

Hırsızlıktan 1 sabıkası olduğu ve mobilya montajı işiyle uğraştığı öğrenilen şüpheli Nihat K., Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusunda borcu olduğu için bu yola başvurduğu söyledi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Nihat K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NE OLMUŞTU!

Adapazarı İlçesi Tarihi Uzunçarşı'daki bir kuyumcuya saat 11.34 civarında gelen 43 yaşındaki Nihat K. "altın bilezik alacağım" dedi. Kuyumcu çalışanı değişik modellerdeki altın bilezikleri vitrin tezgahına koydu. Bilezikleri inceleyen Nihat K. avuçladığı bileziklerle işyerinde çıkıp kaçmaya başladı. Kuyumcudan 300 bin lira değerinde 4 altın bilezik çalan şüpheli şahıs, Çark Caddesi'ndeki kalabalığın arasına karışarak kayıplara karıştı. Kuyumcu ve çevredeki esnafın peşinden koşmasına rağmen şüpheli olay yerinden kaçmayı başardı.

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne yapılan ihbarla birlikte polis olay yerine geldi ve kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Şehirdeki MOBESE kayıtlarını da takibe alan ekipler kaçan şahın izini sürerken çalınan altınların satılma ihtimaline karşı Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes'in öncülüğünde Türkiye Kuyumcular Dernek Başkanlarının platformlarında çevre illerdeki bütün kuyumcular uyarıldı. Uyarı yapılan kuyumculara aynı zamanda şüphelinin güvenlik kamerasına yansıyan fotoğrafları da gönderildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekibi ise şüphelinin kaçtığı yöndeki bütün kameraları hızlı bir şekilde takibe aldı. Yapılan takipte hırsızlık şüphesi Nihat K.'nın bir taksiye bindiğini aracın Düzce istikametine gittiğini tespit edildi. Hırsızlık Bürosu ekipleri Düzce'ye doğru yola çıkanken Düzce emniyeti de uyarıldı. Düzce'ye varan Sakarya polisi elde ettiği bilgiyle birlikte Nihat K.'nin burada araç değiştirdiğini ve Bolu'ya doğru yola çıktığını belirledi.

Bolu'daki bir kuyumcuda bileziğin bir kısmını bozdurup kısa sürede belirlenen şüpheli diğer bilezikleri bozdurmak için Bolu Kuyumcular Çarşısı'nda gezerken polis tarafından enselendi.

Çete operasyonu Sakarya'ya uzandı Çete operasyonu Sakarya'ya uzandı

Bolu'da yakalanan şüpheli sorgulanmak üzere Sakarya'ya getirildi. Hırsızlıktan 1 sabıkası olduğu öğrenilen Nihat K.'nin mobilya montajı işiyle uğraştığı belirlendi. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorgusu süren şüpheli Nihat K. borcu olduğu için bu yola başvurduğu söyledi. Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes ise Sakarya polisine teşekkür etti.

Yaşanan olayla ilgili HALK54 mikrofonuna konuşan Sakarya Kuyumcular Odası Başkanı Serkan Serbes, “Hırsızlığı yapacak olan şahıs dükkana geliyor ve bilezik numunelerini görmek istiyor. Bu ara arkadaşımız bir şey içer misiniz diye soruyor ve şahıs ‘tabi ki’ diyor. Bilezikleri tezgahın üzerine bırakır bırakmaz o şahıs bilezikleri alıyor ve kaçıyor. Çok aniden geliştiği için çevredeki esnafın da yardımıyla peşinden koşuluyor ama kaçırılıyor. Hemen emniyet birimlerine yapılan müracatta ve Türkiye Kuyumcular Dernek Başkanlarının platformlarındaki yapılan paylaşımlarla beraber çevre vilayetlere de hem resimleri hem eşkal verildi. Bu sayede çok kısa bir sürede 2 saat sonra Sakarya’dan çıktığı ve Bolu’da bunu satarken yakalandığı haberi geldi. Buradaki networkün sağlamlığı sayesinde kısa zamanda bizim için büyük bir başarı. Ortalama 30 gram gelen 300 bin lira değerinde 4 bilezik çalmıştı. Burada değerden ziyade bu olayı önemseyip bunun peşine düşen emniyet birimlerimize özellikle çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. “ dedi.