HALK54.COM
Hüseyin Cumalı/Özel Haber 

Sakarya'da toplu taşıma araçlarındaki siyah filmler sökülecek! Sakarya'da toplu taşıma araçlarındaki siyah filmler sökülecek!

Adapazarı Gar Meydanı’ndan Et-Balık Hattında çalışan 54 M 0258 Plakalı yolcu minibüsüne binen üniversite öğrencisi Merve K. darp edilip, elleri plastik kelepçeyle bağlandıktan sonra cinsel tacize uğramıştı. Bu iğrenç olayı yapan minibüs şoförünün 30 sabıkasının yanı sıra 6 gün önce cezaevinden çıktığı ortaya çıkınca ülke genelinde “toplu taşıma araçlarının sürücüsü nasıl yapılıyor” sorusu gündem oldu.

Toplu Taşıma araçlarının her ilde ilgili belediyeler tarafından hazırlanan “Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği” kapsamında çalışıyor. Minibüs, Taksi Dolmuş, taksi ve Özel Halk Otobüsleri sahiplerinden belediyeler sabıka kaydı, ehliyet, SRC belgesi, Piskoteknik gibi bir çok belge isterken, yedek şoförleri içinde yine bir isim ve bu isimle ilgili belge istiyor. Ancak yasada olan boşluklardan dolayı 2. şoför yani yedek şoförler tam denetlenmiyor. Sakarya’daki olayda da benzer bir durum yaşandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi resmi olarak 2. şoför yerine üniversiteli genç kıza saldıran sapığın aracı kullandığı belirlendi. 

Sakarya’daki olayla ilgili ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı olayın yaşandığı 54 M 0258 plakalı araç sahibinden savunmasını istedi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “İlgili toplu taşıma aracının belediyemize bildirilen ismi ile olayın yaşandığı gün toplu taşıma aracı kullanan 2. şoför isim uyuşmuyor. Dolayısıyla 2. şoför olarak kurumumuza bildirilen ve resmi kayıtlarda olan isim yerine, 28 Kasım 2022 tarihinde toplu taşıma aracını kullanan ismin aracı neden kullandığını tarafımıza bildirin” denilerek savunması istendiğini bildirdiler.