Sakarya Büyükşehir Belediyesinin tarafından tasarruf tedbirleri uygulamaları sürüyor. Bu kapsamda daha önce şehirdeki süt, yumurta, aktariye ve bal satış ofislerini kapatan Büyükşehir Belediyesi şimdide Erenler Küçükesence Mahallesi’ndeki mantar üretim tesisi ve Sakaya Park kenarında geçen yıl inşasına başlanan üretim tesisini gündemine aldı.

Gençler sinema atölyesinde bilim kurguyla geleceği yorumladı Gençler sinema atölyesinde bilim kurguyla geleceği yorumladı

BELPAŞ bünyesinde hizmet Erenler Küçükesence Mahallesi’ndeki mantar üretim tesisin faaliyetine son verildiği ve Erenler Sakarya Park'ın karşısında toplamda 2 bin 200 metrekare arazi üzerine kurulan ‘Mantar Üretim Tesisi’nin de kapatılması kararı alındığı öğrenildi.

Mantar üretimin sonlanmasıyla birlikte eldeki ürünlerin çiftçiler vasıtasıyla değerlendirileceği tesisteki personelinde belediyenin başka birimlerinde görevlendirileceği açıklandı. Sökülmeye başlanan mantar tesislerindeki binaların ve yapı malzemelerinin de bir başka alanda değerlendirileceği kaydedildi.  

Erenler Küçükesence’deki tesisle beraber Sakarya Park’ın karşısında kısım kısım inşa edilen Mantar Üretim Tesisi’nde yıllık 50 bin ton mantar üretim hedefi belirlenmişti. 112’şer metrekalerlik 5 adet tam otomasyonlu üretim odasının sıralı üretim yapılıyordu. Soğuk hava deposu ve paketleme üniteleri de tesisimize eklenmesi planlan tesiste Küçükesencedeki tesisle beraber yıllık 50 ton civarında mantar üretimi yapılacaktı.

Sakarya’nın ülke genelinde en önemli istiridye mantarı üretim üssü yapılması hedefiyle Sakarya Park’ta kurulan tesislerde  5 farklı üretim bölümü, idari bina, personel odası, depo, paketleme odası ve ürünlerin tadımın yapılabileceği kafeterya ve satış ofisinin bulunacaktı.

medyabar