Gazze’de can kaybı 35 bin 647’ye yükseldi Gazze’de can kaybı 35 bin 647’ye yükseldi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde başkanlığa Yusuf Alemdar'ın seçilmesiyle birlikte başlayan değişim süreci devam ediyor. Bu kapsamda daire müdürleri arasında yapılan değişimlere yeni isimler ekleniyor.

Son olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde görevli Arzu Saygıner Çil atandı.

Arzu Çil, daha önce Sakarya Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Zeki Toçoğlu döneminde sekiz yıl boyunca Sakarya Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığında “Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Uzmanı” ve “Ar-Ge ve Dış İlişkiler Müdürü” olarak görev yapmıştı.

Arzu Saygıner Çil kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Kimya Bölümü mezunudur. Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünde Küresel Isınma ve İklim Değişikliği alanında yüksek lisans yaptı. İkinci yüksek lisans eğitimini, Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünde yaptı. Boğaziçi Üniversitesi & Harvard Üniversitesi İşbirliği ile kurulan İkinci Bahar Akademide psikoloji eğitimi aldı. İstanbul NLP Coaching Academy CCE - ICF Contınuing Coach Education - Executive & Team Coach Certification - Profesyonel Yönetici ve Takım Koçluğu Sertifikası ve Istanbul NLP Coaching Academy ACSTH - ICF Approved Coach Specific Training Hours - International Professional Expert Coach - Uluslararası Profesyonel Uzman Koç Sertifikası sahibidir.

Proje yazma ve uygulama eğitimlerini; Marmara Belediyeler Birliği’nden “Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları Hibe Fonları için Uygulamalı Proje Yazımı”, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan “Proje Döngüsü Yönetimi”, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’ndan “Proje Döngüsü Yönetimi” eğitimlerini almıştır.  Elginkan Vakfı’ndan “Yönetim ve Organizasyon” eğitimi aldı. Kalkınma Ajansı, UNDP, AB v.b. ulusal ve uluslararası programlarda çevre, turizm, spor, teknoloji, afet yönetimi, tarım, sağlık, seracılık, kadın kooperatifleri, süs bitkiciliği, kültür, sanat, yapay zeka, balıkçılık, girişimcilik, enerji ve iklim değişikliği konularında iki yüzden fazla projenin kurumlar arası koordinasyonunu sağladı. Çalıştığı kurumlara çok sayıda ulusal proje ödülleri kazandırdı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığında tehlikeli atıklar, çevre projeleri, atık yönetimi, çevre denetimleri konusunda “Özel Atık ve Proje Uzmanı” olarak on yıl çalıştı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığında “Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Uzmanı”, “Ar-Ge ve Dış İlişkiler Müdürü”, “Fon ve Kaynak Geliştirme Müdürü” olarak sekiz yıl görev yaptı.

Akdeniz Koruma Derneği Bilim ve Teknik Danışma Kurulu üyeliği yanında, Su Altı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği (SUFOD), Sapanca Turizm Derneği ve Yeni Nesil Derneği üyesidir. Sakarya Kent Konseyi Kadın Meclisi Çevre ve Şehircilik Grup Başkanlığı ve Meclis Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Son olarak, ulusal ve uluslararası projelerin hazırlanması ve kurumlar arası işbirliklerinin sağlanması konusunda Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü Proje Geliştirme Şube Müdürü olarak 3 yıl görev yapmıştır.

Evli ve iki çocuk annesidir.