Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle Sakarya, manda yetiştiriciliği konusunda pilot şehir olmuştu. Bunun ardından önceki dönem Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin girişimleriyle “Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliği Projesi” projesi kapsamında ilk etapta 150 mandayı Abalı Mahallesi'ndeki bir çiftliğe getirtmişti. Yine kurulacak olan Manda Entegre İşletme Tesisi sayesinde çiftçilere üretim, bakım, pazarlama ve ırk geliştirme gibi konularda eğitimler verilmesi planlanmıştı.

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle 2 yıl önce de Erenler ilçesi Kayalar Memduhiye Mahallesi'nde  15 bin metrekarelik alanda 500 baş kapasiteli çiftlik kurulmuştu. Çiftliğin açılışı bakanlık yetkilileri ve üst düzey protokolün katılımıyla yapılmıştı. Açılışı yapılan çiftlikte damızlık materyal ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra, üretilen sütler, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sera A.Ş. aracılığıyla mozzarella peyniri, manda kaymağı ve yoğurduna dönüştürülerek tüketiciye arz edilecekti.

15 Temmuz'da ölümden dönen gazi Mustafa Aras yaşadığı dehşeti anlattı 15 Temmuz'da ölümden dönen gazi Mustafa Aras yaşadığı dehşeti anlattı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi son olarak tasarruf tedbirleri uygulaması kapsamında aldığı karar ile Erenler’deki çiftliği kapatma kararı aldı. 500 baş kapasiteli olan tesiste bulunan 150’ye yakın mandanın da akıbeti belli oldu.

Çiftlikteki mandaların, aynı zamanda proje ortağı olan Sakarya Manda Yetiştiricileri Birliğine devri için görüşmeler yapıldığı öğrenildi. Ayrıca il dışından talep gelmesi durumunda mandaların satılması gündeme alındı. BELPAŞ araçlığıyla yapılan görüşmelerde mandaların çiftçilere devrinin ardından, eldeki diğer materyal ve ürünlerinde bu çerçevede değerlendirilmesi bekleniyor.