Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisinin son yaptığı toplantısında daha önce İl Jandarma Komutanlığına tahsis edilen 15 Temmuz Camili Mahallesi’ndeki 77 işyerinin son durumu görüşüldü. Şubat ayında alınan meclis kararı ile 1999 depremi sonrası yapılan ve mülkiyeti büyükşehir belediyesine ait olan kalıcı işyerleri olarak bilinen 77 dükkanın Sakarya İl Jandarma Komutanlığına bedelsiz olarak 25 yıllığına tahsis edilmişti.

Yeni hizmet binası için yer arayışında olan İl Jandarma Komutanlığı tahsis kararın meclisten geçmesinden sonra yaptığı tespitler ve değerlendirmeler sonucunda karara vardı. Jandarma Komutanlığı 77 işyerinin bakım ve onarım işlerinin maliyetinin yüksekliği nedeniyle tahsisi devralmaktan vazgeçti. Bunun üzerine atıl durumdaki dükkanların son durumu meclis toplantısında gündeme geldi.

Gündemin 29. Maddesinde yer alan Adapazarı 15 Temmuz Camili Mahallesi, 1562 ada 1 nolu parseldeki İş Merkezinde belediyeye ait 77 adet iş yerinin bedelsiz ve 25 yıl süre ile kullanılmak üzere Sakarya İl Jandarma Komutanlığına tahsisine yönelik 12 Şubat 2024 tarihinde alınan meclis kararın iptali istendi. Madde oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi ve 77 dükkan belediyenin mülkiyetinde kaldı.  

Bu madde görüşülürken söz alan CHP sözcüsü Şaban Koludra, boş ve atıl durumdaki 77 dükkanın bulunduğu alanda nahoş ve istenmeyen görüntüler yaşandığını bu duruma el atılması gerektiğini, işyerlerinin yeniden değerlendirilmesini önerdi.

Gazeteciler şehir gündemi konuştu Gazeteciler şehir gündemi konuştu

Mecliste görüşülen bu madde üzerine konuşan Başkan Yusuf Alemdar da, “Daha önce tahsis işlemi gerçekleşen 77 işyerindeki yüksek onarım maliyet nedeniyle Jandarma Komutanlığımız tahsis işleminden vazgeçtiğini beyan etmiştir. Zaten bizler de göreve gelir gelmez bu dükkanların durumu üzerine çalışmalara başladık. Evet, bu dükkanlar değerlendirilebilir ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Dükkanların bazılarına belki belediyemizin ek birimlerini taşıyabiliriz” dedi.

Ayrıca üniversiteler ile görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Başkan Alemdar, “Üniversitelerimiz ile görüşmelerimiz var. Bu dükkanların öğrenci yurduna dönüştürülmesi konusunda çalışma başlattık ve önümüzdeki günlerde detayları paylaşırız” dedi.