Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, bölgedeki trafiği rahatlatmak için taşınacağı açıklanan 123 yıllık tarihi Mithatpaşa Garı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karar tepki gösteren Yaman, "10 metrelik (S) için tarihi bina mı kaldırılır" dedi.

2021 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Adapazarı Mithatpaşa Mahallesi'nde bulunan Mithatpaşa Garı'nın yıkılması ve tam karşısına yeni bir bina yapılması teklifi oylanmıştı.

Geçen süre zarfında planlamalar belli olmuş ve bu yıl Ekim ayında yapılan Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı'nda konu tekrar gündeme getirilmişti. 

Mithatpaşa Garı'nın taşınması ile ilgili planlamada artık son hazırlıklar yapılırken, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, 123 yıllık tarihi Mithatpaşa Garı'nın taşınmasına yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Sakarya'da ekipler sahaya indi: Zincir marketlere sıkı denetim! Sakarya'da ekipler sahaya indi: Zincir marketlere sıkı denetim!

Alınan kararı 'talihsiz ve yanlış' olarak nitelendiren Yaman, "10 metrelik (S) için tarihi bina mı kaldırılır" diyerek sorular yöneltti.

Yaman, açıklamasında şunları kaydetti:

"Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 2022 Ekim ay’ında yaptığı meclis toplantısında talihsiz, yanlış bir karar alınmıştır.

Alınan bu karara muhalefet partilerine ait meclis üyeleride katılarak bu yanlışa ortak olmuşlardır.

Alınan bu yanlış karar ise ;

Osmanlının devamıyız, tarihi dokulara dokunmayacağız ve tarihi binaları geleceğe taşınması için korumamız altındadır diyenlerin, Sakarya’da Osmanlıdan kalan son mirasıda yıkma kararı alanların ne kadar samimi olduklarını göstermektedir.

Alınan bu kararın adı ise 123 yıl önce 1899 yılında, Osmanlı tarafından Sakarya’ya hediye edilen, Adapazar Tren Gar’ından sonra, Mithatpaşa Tren Gar’ının da yok edilmesidir.

Büyükşehir meclisinin yıkılma gerekçesi ise ciddi değildir, neymiş trafik rahatlayacakmış, Ulaşım ( S ) çiziyormuş ? bu gerekçeleri ortaya koyan kimse bir vatandaş olarak onlarla tartışabiliriz.

- Bu yoldaki ( S ) Sakarya’nın neresinde yok ki ?

- Bu yolun paralelinde yani fabrikanın diğer tarafında aynı yol var trafiği oradan rahatlatın.(şirinevler, Eurotem önünden harmanlığa çıkan yol)

- Hangi araçları bu yoldan vereceksiniz, münübüsler olmaz çünkü yerleşim yok.

- Kamyon desen bu bölgede böyle bir yoğunluk yok.

- Eski Mithatpaşa karakol kavşağı mevcut haliyle akşamları tıkanıyor, trafik akışını karşılayamıyor, başka yük yüklenirse ne olur acaba ?

- Yeşilay binasından sonra bu yolun devamı yok, ya sağa yada sola gidecek ?

- 10 metrelik ( S ) için tarihi bina mı kaldırılır.

- Bu yol zaten var, milletin parasına yazık değilmi ?

- Mevcut binanın içinde her türlü sinyalizasyon merkezi var, bunu başka yere taşımak büyük külfet olmayacakmı ?

- Böyle bir çalışma Türasaş giriş çıkışlarında büyük sorun yaratmıyacakmı ?

- Türasaş’ta çalışanların otopark sorununu ortaya çıkarmayacakmısınız ?

- Kaldıki, yeni bir yol açmıyorsunuz, tarihi yok ediyorsunuz, yolun mevcut haliyle bizim görmediğimiz trafik akışını bu yola yönlendirin bakalım trafik nerede rahatlayacaktır.

- Büyükşehir Belediyemiz bu proje yerine, Sakarya’mızın nüfus yoğunluğu olan bölgelerine, diğer büyükşehirlerinde olduğu gibi “RAYLI SİSİTEM” yolcu taşımacılığı projelirini ortaya koyarak, araç trafiğini azaltacağı gereçeği daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

- Büyükşehir Belediye yetkililerini tekrar düşünmeye TCDD yöneticilerinide malını korumaya, Sakarya meclis üyelerini, sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızıda duyarlılığa davet ediyorum.