CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, ilçe binasında düzenlediği basın toplantısı ile dün Adapazarı Belediyesi ocak ayı meclis toplantısında CHP'li meclis üyesi Haluk Akbay'a yönelik sözleri dolayısıyla Başkan Mutlu Işıksu ve AK Parti Belediye meclis üyesi Şahin Karaarslan'a tepki gösterdi.

Başkan Çetin, basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Adapazarı Belediyesi’nin Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 2023 yılının ilk meclis toplantısında. Gündem dışı söz alan CHP'li meclis üyesi Haluk Akbay, yaptığı konuşmasında Sakarya'da bulunan verimli tarım toprakları ve konutların yabancılara satıldığını belirterek kentimizin de bundan nasıl etkilendiğini dike getirdi. Akbay'ın konuşmasını bitirmesinin devamında Başkan Mutlu Işıksu: Tamam, düzeltmiş oldun o zaman. Teşekkür ederim. Biz de bu özrünü kabul ediyoruz. Mütekabiliyet diye bir şey vardır duydunuz mu hiç? Yani bu işler böyle olur’’ diyerek Meclis üyemizi dilemediği bir özrü dilemiş gibi algı yaratma yoluna gitmiştir.

Daha sonra AK Partili meclis üyesi Şahin Karaaslan, söz alarak ‘’Biz AK Parti olarak CHP'den iyi bir partiyiz. Sizin partinizin yaptığı gibi okyanus ötesine danışarak iş yapmıyoruz, milletimize hizmet ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. AK Parti'nin şiarı budur." şeklinde konuşma yapmıştır.

Öncelikle Sayın başkan Işıksu şunu iyi bilmelidir ki meclis üyemize siz de iyi bilirsiniz diyerek iyi bildiğini ifade ettiği mütekabiliyet yasası Mayıs 2012 de çıkan kanunla pratikte ortadan kaldırılmış böylelikle yabancılara toprak satışının önü açılmıştır. 2644 sayılı Tapu Kanunu'nun 35. Maddesi, 18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6302 sayılı Kanun ile değişmiştir.

Tapu Kanunu m.35 hükmü uyarınca Cumhurbaşkanı’nın belirlediği 184 ülke vatandaşı yabancı gerçek kişiler karşılık şartı aranmaksızın ve yasal sınırlamalara uyarak ev, iş yeri, arsa, tarla vb. her türlü taşınmazı satın alabilir. 
AKP iktidarı döneminde, önceki 57 hükümetin sattıklarından neredeyse 100 kat fazla gayrimenkul yabancıların mülkiyetine geçmiştir!

Mütekabiliyet esasına dayalı 2,5 hektarlık bir sınır vardı, bu şartı kaldırarak 30 hektara Yükselttiler. Bu kanun Türk milletinin egemenlik haklarına saldırıdır. Mütekabiliyet esası aranmadan toprak satışına izin vermek teslimiyettir. AKP’nin küresel güçlere teslim olduğunun belgesi durumundadır. Bizim vatandaşlarımıza mülk, özellikle de toprak satmayan, ya da zorluk çıkaran birçok ülke için Türkiye cennet haline gelmiştir AKP, iktidarı diğer ülkelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına eşitlik tanıyıp tanımadığına bakmadan harıl harıl onlara toprak satmaya devam etmektedir.
 
Sayın Başkan Işıksu’ya meclis üyemizi mütekabiliyet yasası var bilmen gerek diye çıkışmak bilgisizlikle suçlamak yerine 2012 yılında yürürlüğe giren yabancılara toprak satışında mütekabiliyet esasının nasıl hiçe sayıldığını kanun maddesini inceleyerek bilgi sahibi olmasını öneriyorum.

Bir tavsiye de ‘’Sizin partinizin yaptığı gibi okyanus ötesine danışarak iş yapmıyoruz, ’diyen AK Partili meclis üyesi Şahin Karaaslan a; Sayın Karaaslan kimin okyanus ötesinden aldığı talimatla PARSEL PARSEL satışlar yaptığı BÜLENT ARINÇ’ın beyanlarıyla bütün Türkiye’nin malumudur.

Kılıçaslan, 2023 seçim çalışmalarına hız verdi Kılıçaslan, 2023 seçim çalışmalarına hız verdi

Herkes ama herkes şunu iyi bilsin ki CUMHURİYET HALK PARTİSİNİN hiçbir üyesi ecdat kanıyla sulanarak kazanılan bu toprakların yabancılara satışına karşı çıkmayı onur mücadelesi olarak görür ve asla ama asla bundan nedamet etmez özür dilemez. CHP’nin her üyesinin söz konusu vatan toprağını savunmak olduğunda talimat alacağı bir tek kaynağı vardır o da ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ dür.