Nurettin Eryılmaz

Adapazarı Belediyesi’nde 2023 yılının ilk meclis toplantısı Başkan Mutlu Işıksu başkanlığında, Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 13 maddelik gündemle toplanan mecliste gündem dışı söz alan CHP'li meclis üyesi Haluk Akbay, yaptığı konuşmasında Sakarya'da bulunan verimli tarım toprakları ve konutların yabancılara satıldığını belirtti. Akbay, "Yine yabancıların ülkemizde konut aldığı ilk 10 İl içinde 6 ıncı İldir. Biz Adapazarlılar veya Sakaryalılar olarak kendi topraklarımızda yabancı, tarlalarımızda ırgat olma yolunda hızla ilerlemekteyiz." dedi.

CHP'li Akbay'ın konuşmasını bitirmesinin ardından söz alan AK Partili meclis üyesi Şahin Karaaslan, "Burada genel siyasete girmektense, yani siyaset devşirmektense... Konuşmak için burada konuşmamamız lazım. Özellikle CHP'de Haluk Akbay'ın bu sözlerine çok dikkat etmesini rica ediyoruz. Biz AK Parti olarak CHP'den iyi bir partiyiz. Sizin partinizin yaptığı gibi okyanus ötesine danışarak iş yapmıyoruz, milletimize hizmet ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. AK Parti'nin şiarı budur." dedi. 

Daha sonrasında tekrar söz alan CHP'li Akbay, açıklamalarının arkasında olduğunu belirterek, "Adapazarlı olarak verimli topraklarımızın yabancılara satılmasına kendi Atatürk ve ilke düşüncelerindeki rahatsızlığımı hissettim. Böyle birşeyi kabul edemediğim için bunu arz ettim. Tabi biraz maksadı aştım..." dedi.

Bu konuşmanın ardından Başkan Mutlu Işıksu araya girdi. CHP'li Akbay ile Başkan Mutlu Işıksu arasında şu diyalog yaşandı:

- Başkan Mutlu Işıksu: Tabi biraz maksadı aştın yani. O doğru değil abi.

- CHP'li meclis üysi Haluk Akbay: Olabilir, ama ben onu o amaçla söylemedim. 

Renault-Nissan'da ortak proje arayışı Renault-Nissan'da ortak proje arayışı

- Başkan Mutlu Işıksu: Tamam, düzeltmiş oldun o zaman. Teşekkür ederim. Biz de bu özürünü kabul ediyoruz. Gerçekten ağır bir cümle. Şunu söyleyelim, Mütekabiliyet diye birşey vardır duydunuz mu hiç? Yani bu işler böyle olur. Haluk bey siz de bilirsininiz. Bunun üzerinden siyaset erişimlerinin doğru olmadığını ben de düşünüyorum. Teşekkür ederim.