Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi (AFA), 2016 yılında yıkıldı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yeni kültür merkezinin çok kısa sürede yapılacağını belirterek, yeni kültür merkezi için yapılan çizimleri paylaştı. Ancak aradan geçen 6 seneye rağmen, projesi paylaşılan kültür merkezinin yapımına başlanmadı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş de konuya ilişkin açıklama yaparak, tepkisini dile getirdi.

“YIKIMININ ÜZERİNDEN 6 SENE GEÇTİ”

Projeye dair hiçbir açıklama yapılmadığını ifade eden Keleş, “Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezinin yıkımının üzerinden 6 sene geçti. O zamanki Belediye Başkanı Sayın Toçoğlu’nun şehre yapılacağı sözünü verdiği, projesini paylaştığı yeni kültür merkezine hâlâ başlanmadı. Mevcut belediye yönetimi de konuya ilişkin hiçbir adım atmıyor. Neyi bekliyorsunuz hâlâ? Projesi paylaşılan, ihale aşamasına gelen bir çalışma neden bir anda durdu?” dedi.

“PAYLAŞILAMAYAN, ANLAŞILAMAYAN BİR HUSUS MU VAR”

Projenin devam etmemesinin sebebini Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye soran Keleş, “Yönetimlerde devamlılık esastır. Bunun en güzel örneğini, AK Parti’den Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçen belediyelerde görebilirsiniz. Ancak gelin görün ki parti içerisinde yönetim değişikliği yaşanan Sakarya Büyükşehir Belediyesinde bir kültür merkezi bile yapılamıyor? Sayın Yüce, bu proje neden devam etmiyor? Paylaşılamayan, anlaşılamayan bir husus mu var? Kamuoyunun bu konuda en kısa sürede bilgilendirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“SAKARYA’NIN KÜLTÜR MERKEZİNE İHTİYACI VAR”

Şehrin yeterli kültür merkezinin olmadığını ifade eden Keleş, “Sakarya’nın daha fazla kültür merkezine ihtiyacı var. Sosyal aktiviteler yeterli değil. Sakarya gibi büyük bir üniversiteye sahip şehirde öğrencilerin sorun yaşamadan, zevkine ait tiyatro gösterisinin ve etkinliğin sahnelendiği aktiviteye katılabilmeli. Şu an şehirdeki salon ve merkez sayısı yeterli değil. Bu konunun üzerinde daha fazla durulmalı. Sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak Sakaryalılara hizmet edecek mekânların sayısı bir an önce arttırılmalı” diye konuştu.

“İHTİYAÇ OLDUĞUNU DİLE GETİREN SADECE BİZ DEĞİLİZ”

Keleş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un da AFA için yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “Bakın, Sakarya’nın kültür merkezine ihtiyacı olduğunu, AFA gibi bir değerin kaybedilmemesi gerektiğini dile getiren sadece biz değiliz. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da konuya ilişkin, ‘Oraya el atmamız gerekiyor. Biz de bu işin takipçisi olacağız. Bu şehrin bu tür kültür merkezlerine ihtiyacı var’ demişti. 2021 yılında yapılan bir açıklama. Şimdi durup düşünmek lazım… Bu açıklamalara rağmen Sayın Yüce neden adım atmaz ya da Sayın Yavuz’un bir kültür merkezini yaptıracak kadar bile tesiri yok mu? AK Parti içerisindeki bu anlaşmazlıklar şehre zarar veriyor” açıklamasında bulundu. 

“SÖZÜ 2016 YILINDA VERİLDİ”

Keleş, 2016 yılında verilen sözü hatırlatarak, “Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi için verilen sözü, 6 sene sonra, tekrar tüm hemşehrilerimize hatırlatmak istiyorum; bin kişilik, içinde sinema ve sergi salonları olan bir kültür merkezinin yapımına 2016 yılında başlanacaktı. Sözünü bizzat Sayın Toçoğlu verdi. Yapımına bir an önce başlanmalı. Üzerinden 6 yıl geçti” şeklinde konuştu.