CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, öğretmenleri sorunlarının çözülmemesi halinde iş bırakmaya hazırlandığını belirterek, "Öğretmenlerin ve eğitim emekçilerinin iş bırakma kararını sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Çetin, açıklamasında şunları kaydetti:

"Eğitim sendikalarının, Meclis'teki komisyon görüşmelerinde, düzenlemenin, taleplerini karşılamadığını söylemesine rağmen teklifin yasalaşması üzerine Eğitim sendikaları 2 KASIM 2022 tarihinde bir günlük grev kararı almışlardır.
 
Eğitim sendikalarının ortak talepleri;
*19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, TBMM'de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir.

*Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır.

*Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

*Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir. Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. *Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Zafer Partisi İl Başkanı Aydın Bahar istifa etti Zafer Partisi İl Başkanı Aydın Bahar istifa etti

CUMHURİYET HALK PARTİSİ Olarak Öğretmenlerin ve eğitim emekçilerinin iş bırakma kararını sonuna kadar destekliyoruz."