CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Çetin'in 17 Ağustos Marmara Depremi Yıl Dönümü dolayısıyla yayınlamış olduğu mesaj şu şekilde: 

"17 Ağustos Depreminin 23. yılında bir kez daha anıyor ve uyarıyoruz. 

Yaşanan depremde resmi raporlara göre 17480 ölüm 23781 yaralanma oldu. 

AK Parti'de adaylık yarışı! Anketler belirleyecek AK Parti'de adaylık yarışı! Anketler belirleyecek

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit yaşanan bu büyük depremin acısını sarmak için deprem vergileri dediğimiz yasayı dört yıllığına çıkardı. Daha sonraki Hükümet bu yasayı kalıcı hale getirdi. 20 yıldır iktidarda olan bu hükümet bu paralarla ne yaptı? 

Adapazarı nda deprem ile ilgili alınan tedbirleri ve yapılanları saymaya kalkarsak sayabilirmiyiz?  Karaman.Camili kalıcı konutları mı? Hafızamızı zorlarsak onlarında Ecevit Hükümeti zamanında başlanmış ve bitirilmiş olduğu sonucuna ulaşırız yani bu Hükümetin 20 yıldır bu kadar büyük deprem vergisi gelirine rağmen Adapazarı’nda deprem ile ilgili hiçbir şey yapılmadığını görürüz. Büyük Şehir Belediye binası bile 23 yıl önce Atatürk Orta Okulu idi, orası bile asıl sahiplerine bırakılmadı ama Büyük Şehir Belediyesi geziler düzenleyerek Eskişehir ilinin nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini geziye götürdüklerine büyük bir şevkle hem gösterdiler , hem anlattılar. 

17 Ağustos 1999 Marmara depreminden bugüne geçen 23 yılda üzülerek görüyoruz ki meydana gelen depremler, doğal afetler sonucunda yaşanan can kayıpları sosyal ve ekonomik travmalar siyasal iktidara hiçbir şey öğretmemiştir. Bilim ve Meslek çevrelerince ortaya konan risk ve afet yönetimine ilişkin görüşlere, alınması gerekli önlemlere dikkat çeken açıklamalara itibar edilmemiş yıllar süren çalışma ve raporlar göz ardı edilmiştir. Bu ihmal ve umursamazlık nedeniyle yıllar içinda yaşanan felaketlerde yüzlerce insanımız hayatını kaybetmiştir. 

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 23 yıl geçtiği halde Ülkemizi yönetenlerin doğal afetlere karşı halen hazırlıksız olduğunu görmek son derece üzücü ve düşündürücü!  
 Deprem yine geliyor. Ama bu kenti yönetenlerin depremle ilgili bilinci ve kaygısı yok ne yazık ki. 
UYARIYORUZ!!
Gelin şehri depreme karşı hazır hale getirelim. CANLARIMIZ ÖLMESİN…

ACISINI İLK GÜN GİBİ YAŞADIĞIMIZ DEPREMDE KAYBETTİKLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ."