Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, Marmaris'te üç gündür devam eden orman yangınlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Çetin, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Özellikle yaz aylarında sıcak hava ile birlikte kendini gösteren orman yangınları, geçen yıl Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde çok ciddi ölçüde ormanlık alanı ve bazı yerleşim yerlerini küle çevirmişti.İktidar geçen yıllarda yaşanan orman yangınlarından ders çıkarmamış tersine yangınları körükleyecek, rantçıların iştahını kabartacak ve kundaklamaları artıracak şekilde tarım ve ormanlık bölgelerinin imara açılmasını sağlayan yasa cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yürürlüğe sokulmuş durumda.

İktidarın toplumun ortak paydası olması gereken ormanlık arazileri imara açarak şirketlere, otel sahiplerine peşkeş çekip rant peşinde koşmaktadır. Yetkililer tedbirler alıp yangınlara yeterli ve doğru müdahaleyi yapmalıdır. Herkes biliyor ki birçok şeyin yanında bizim memleketimiz aynı zamanda bir yangin memleketidir. Orman yangınları için adım atmayan yetkililer istifa etmelidir.

Doğanın bir avuç patron için talan edilmesine sessiz kalınmaması gerekir bir taraftan kur korumalı mevduat fonu için milyarlarca TL harcayan iktidar, konu orman yangınlarına gelince yangın uçaklarınının maliyetinden şikayet ediyor, doğayı savunalım, rantiyeci iktidarlara prim vermeyelim. İşçi ve emekçileri kapitalist talan ve tahribata karşı mücadeleye çağırırken, iktidarı da acil yapılması gerekenler konusunda uyarıyoruz.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ olarak orman yangınlarına karşı yapılması gerekenlerin şunlar olduğunu ifade ediyoruz;

 • Erken uyarı ve hızlı müdahaleyi kolaylaştıracak yeni teknolojik uygulamalar, yenilikçi çözümler geliştirilmeli,

 • Yangın riskinin yüksek olduğu ziraat-orman, iskân-orman arakesitlerinde yanıcı madde azaltma, tampon bölge oluşturma, çöp temizleme, yangına dirençli bitkilendirme çalışmaları yapılmalıdır,

•Riskli bölgelerde insansız hava araçları ile yaz aylarında düzenli hava kontrollerinin gerçekleştirilmeli,

•Coğrafyaya uygun, yüksek kapasiteli ve iklim ve gece çalışmalarında etkin çalışan yangın uçağı, helikopter, hava aracı ve yangın söndürme filosunun oluşturulmalı,

• Orman yangınlarını önleme ve sınırlama çalışmalarında kadrolu istihdam edilen yeterli karadan yangınla mücadele gücü oluşturulmalıdır!

Dünyanın bizi kıskandığını ifade etmesine rağmen ihtiyacımız olan başta gece görüşlü helikopterlerin alımı ile ilgili Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi devletimizin gece görüşlü helikopter alacak parası yoksa biz CUMHURİYET PARTİLİLER OLARAK BU HELİKOPTERLERİ DİŞİMİZDEN TIRNAĞIMIZDAN ARTIRARAK OLUŞTURACAĞIMIZ KAMPANYALARLA TEDARİK EDİP MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNMAYA HAZIRIZ.AKP iktidarının başta ormanlarımız olmak üzere tabiat varlıklarımızın  rant ve talan aracı görmekten vazgeçip yarınlarımıza aktarmamız gereken emanetler olarak sahip çıkmasını bekliyor, sözlerimi ulu önder ATATÜRK’ün ORMANSIZ YURT VATAN DEĞİLDİR’’ sözüyle tamamlıyorum."