Günlerdir konuşulan 'evdeki yabancılar' iddiasıyla ilgili açıklama yapan CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, "Sizin bilginiz dışında hiç tanımadığınız kişilerin ikametgâhınıza seçmen olarak kayıt edilmesi, yalnız demokratik düzene değil, aynı zamanda hanenize de yapılmış bir saldırıdır. e-Devlet üzerinden yapacağınız düzenli kontrollerle hanenize ve geleceğinize sahip çıkın." şeklinde uyarıda bulundu.

Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

Dört parti anlaşma sağladı! Yeni bir ittifak daha kuruluyor Dört parti anlaşma sağladı! Yeni bir ittifak daha kuruluyor

"Cumhuriyetimizin 100. yılında yapacağımız Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi her açıdan tarihi ve hayati bir dönemeçtir.
Bu seçimde millet iradesinin hile yoluyla değiştirilmesine yönelik girişimlere asla izin vermeyecek, seçim adalet ve güvenliğini mutlaka sağlayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi ve Altılı Masa’yı oluşturan diğer partilerin bu konudaki hazırlık ve kararlılıkları tamdır.
Bu süreçte bütün yurttaşlarımızı da üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyoruz.
Son günlerde yurttaşlarımızdan, oturmakta oldukları haneye bilgileri dışında birtakım kişilerin kayıt edildiği yolunda şikayetler alıyoruz. Bunlarla ilgili partimizin hukukçuları gerekli işlemleri yürütmektedir.
Seçmen kütüklerinde oluşabilecek büyük çaplı değişiklikleri yakından izliyor ve kontrol ediyoruz. Ancak hanelere vatandaşların bilgisi dışında az sayıda kişinin kayıt edilmesi halinde, bu durumdan hızlıca haberdar olabilmek ve hemen harekete geçebilmek için sizlerin de desteğine ihtiyacımız var.
Herkes ikamet etmekte olduğu haneye kendi bilgisi dışında kişilerin kayıt edilip edilmediğini mutlaka kontrol etmelidir.
Bu kontrol için e-Devlet kapısı üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına giderek “Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Sorgulama” bölümünde sorgulama yapabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/nvi-ayni-hanede-ikamet-eden... linkine tıklayarak da hanenizde oturan kişileri kontrol edebilirsiniz.
Hanenizde sizden ve ailenizden başka kayıtlı kişi görünüyorsa, derhal oturduğunuz ilçenin Kaymakamlığına durumu bildiren bir dilekçe ile bizzat başvurun ve hanenizde oturmayan kişilerin kayıtlarının silinmesini talep edin.
Bu dilekçeye, hanenizdeki durumu gösteren e-Devlet belgesinin çıktısını, ikametinize ait sizin adınıza bulunan elektrik, su, telefon vs. faturanızın fotokopisi veya aslını eklemeniz gerekmektedir.
Kaymakamlığa vereceğiniz dilekçeyi bizzat kendiniz götürerek evrak kayıt numarası alabileceğiniz gibi, ıslak imzalı dilekçenize ilgili belgeleri ekleyerek iadeli taahhütlü posta yolu ile de gönderebilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri yapamayacak olanlara CHP İlçe Başkanlıklarına başvurdukları takdirde gerekli destek verilecektir.
Dilekçenizi verdikten sonra, hane durumunuza belirli aralıklarla e-Devletten bakarak, hanenizde oturmayan kişilerin silinme işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmeyi unutmayın.
Dilekçe örneğini ve diğer detayları İlçe Başkanlığımızdan bulabilirsiniz. Konuyla ilgili tüm sorularınızı il ve ilçe binalarımıza bizzat gelerek ya da telefonla bize iletebilirsiniz.
Sizin bilginiz dışında hiç tanımadığınız kişilerin ikametgâhınıza seçmen olarak kayıt edilmesi, yalnız demokratik düzene değil, aynı zamanda hanenize de yapılmış bir saldırıdır. e-Devlet üzerinden yapacağınız düzenli kontrollerle hanenize ve geleceğinize sahip çıkın.
Gelin, birkaç dakikanızı ayırarak bize destek olun, seçimi hileyle kazanmayı heves edenlere bu yaptıklarının bedelini hem hukuk karşısında hem de sandıkta hep birlikte ödetelim. Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir değişimi hep birlikte gerçekleştirelim."