Staj ve Sigorta Mağdurları (SSM) Derneği Sakarya İl Başkanı Canan Küsmez ve beraberindeki yönetimi, HALK54 ailesini ziyaret etti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle HALK54 yazı ailesini ziyaret eden Staj ve Sigorta Mağdurları (SSM) Derneği Sakarya İl Başkanı Canan Küsmez, ziyarette HALK54 mikrofonuna yaptığı açıklamada staj döneminin emeklilik işlemlerinde sigorta başlangıcı sayılması taleplerini sürdürdüklerini dile getirdi.

Küsmez, "Uzun bir süredir gerek sosyal medyada çalışarak, gerekse bizzat devlet ricaliyle yüz yüze görüşerek staj ve çıraklık sigortasının yarattığı mağduriyete çözüm arıyoruz. 1999 öncesi çıraklık yapmış, sanayilerde yağ-kir içinde çalışmış stajyerleriz. Staja, çıraklık okuluna başladığımızda elimize birer sigorta kartı verilerek "Yaşıtlarınıza göre avantajlısınız, haydi bakalım emekliliğe bir adım attınız" dendi. 18 yaş altının reşit olmadığı kabul edilen ülkemizde 14-15 yaşında çocuğun uzun vadeli sigorta kolu nedir? Hastalık ve kaza sigortası nedir? tarzı bilgilere sahip olmasını elbet beklemeyiz. Hakkımızı alalım, borçlanalım, staj tarihlerimizi uzun vadeli sigorta kollarına başlangıç saydıralım diye dört koldan çalışmaya başladık. Sosyal medyada birleştik haftada ortalama 2milyon tweet attık, haber kanallarına çıktık ve hatta meclise giderek grup başkan vekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Erkan Akçay ile bu mevzuda ikişer kere görüştük. Çalışma bakanımız Vedat Bilgin ile 10 Ağustos'ta makamında görüştük, raporlarımızı sunduk ve kendileri bu konuyla mutlaka ilgileneceğini belirtti." dedi.

Bakan Koca: SMA Bilim Kurulu yarın toplanıyor Bakan Koca: SMA Bilim Kurulu yarın toplanıyor

Küsmez, "Bu çalışmaları yaparken ihmal ettiğimiz, desteğini istemediğimiz sadece sizlerin kaldığını görünce çok üzüldük.Aynı semtin, aynı ilin evlatlarıyız, komşuyuz. Elbette sizlerden de staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına destek olmanızı, taleplerimizi genel merkeze iletmenizi rica ediyoruz. İnanıyoruz ki ay coğrafyanın insanları olmamızın yanında, mağdur olarak desteğinizi talep ettiğimiz için kayıtsız kalmayacaksınız. İnanıyoruz ki sizler sayesinde en üst makamlara sesimizi daha gür duyuracağız." dedi.