Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi projesini 2019 yılında yap işlet devret modeli ile inşa ederek 29 yıllığına işletmesini Sakarya Büyükşehir Belediyesinden alan SEKAY firması, şehirde bir yatırımı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Türkiye'nin ilk katı atık entegre yönetim tesisi projesi olan Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi projesinde, çöpten elektrik üreten SEKAY firması, burada yılda 80 bin megavat/saat elektrik enerjisini çöpten üretiyor. Firma bu elektrik üretimine ek olarak şimdi de güneş enerji santrali kuruyor.

Hendek ilçesine bağlı Hüseyinşeyh Mahallesi, Maden Deresi mevkiinde bulunan 48 dönümlük alanda Güneş Enerji Santrali kurmak isteyen firma buradan yıllık 6,41 GW elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor.

Hendek’te hayata geçecek olan santralin toplam yatırım bedeli ise 46 milyon 800 bin TL olacak. Ekonomik ömrü 30 yıl olan santral 2023 sonunda devreye alınacak.

Hendek Güneş Enerji Santrali adı verilen projenin resmi başvurularını gerçekleştiren firma, onay verilmesinin ardından çalışmalara başlayacak.