31 Mart 2024 yerel seçimlerinin bitmesi ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yayın yasaklarını kaldırmasıyla birlikte TV 264 ekranlarında birçok gazetecinin dönüşümlü olarak katıldığı seçim özel programında gazeteci Hüseyin Cumalı ortaya çıkan sonuçları değerlendirdi. 2023 yılında milletvekilliği aday adaylarını, 2024 yılında belediye başkanları aday adaylarını ve yine 2024 belediyelerin meclis aday adaylarını AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un belirlediğini belirten Cumalı sert eleştirilerde bulundu.

YSK 2 il 29 ilçe için yapılan itirazları karara bağladı YSK 2 il 29 ilçe için yapılan itirazları karara bağladı

Türkiye genelinde AK Parti’nin oy kaybetmesiyle AK Parti’nin kalesi olan Sakarya’da oy kaybetmesinin arasında fark olduğunu belirten Cumalı, “Sakarya’da 17-0 yapan AK Parti bu gece 7 belediye birden kaybetti. Bunun hesabını şimdi kim verecek! Seçim öncesinde aday adayları belirlenmeden önce ve sonrasında hep söyledim. AK Parti’nin Sakarya’da ağa babası Ali İhsan Yavuz’dur. Milletvekili adaylarını o belirler. Belediye başkan adaylarını o belirler, meclis üyelerini o belirler. Şimdi bu yenilginin hesabını da o verecek” dedi.

Cumalı, “Sakarya’da tablo böyle olunca ekranlarında ‘Bu tablonun sorumlusu kim’ diye sordum. Kötü mü yaptık! Sormayalım mı ! Muhalefet 7 belediye almış ve biz ‘Bu yenilginin Sakarya da sorumlusu kim’ diye sormayalım mı! Soralım tabi ve bende TV 264 canlı yayınında sürekli sordum. Böyle sorunca Adapazarı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki TV 264 canlı yayın aracına ‘hadi canım topla pılını, pırtını ikile’ dediler. Sonra TV 264 Yönetim Kurulu başkanı Zafer Tokuş’a , ‘O Cumalı çok konuşuyor’ diye not ilettiler” diye konuştu.

AK Partililere seslenen Cumalı, “Siz önce 7 belediyeyi nasıl muhalefete verdiğinizin hesabını bir verin, ondan sonra bana gelin. Siz önce 7 belediyeyi verdiğinizi hatırlayıp şapkayı bir önünüze koyun. Siz önce AK Parti’nin kalesi olan Sakarya’da nasıl bu kadar oy kaybettiğinizin hesabını bir yapın. Sonra gelip benle hesaplaşın. Sakarya’daki bu tarihi yenilginin sahibi Ali İhsan Yavuz’dur. AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever veya bir başkası değil. Kesinlikle Ali İhsan Yavuz’dur. Ulusal kanallara çıkan sensin. Adayları belirleyen sensin. Cumhurbaşkanı’na bir telefonla ulaşan sensin. Kral sensin. O zaman yenilgi de senindir. Başarı olsaydı senin olacaktı ya, o zaman bu yenilgide senindir” dedi.