Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı.

Yeni çip akıllı telefonları X-ray cihazı yapabilecek Yeni çip akıllı telefonları X-ray cihazı yapabilecek

Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşımasının mümkün olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 85 milyon olarak yeni yüzyılda, yeni anayasa ülküsünün gerçeğe dönüştürülmesi gerektiğine inandığını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ve milletin buna ihtiyacı olduğunu söyleyerek gelecek nesillerin özgürlükçü bir anayasa ile yönetilmeyi hak ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk demokrasisi, yeni ve sivil bir anayasayı ülkemize kazandırarak darbe geleneği ile hesaplaşmasını tamamlamalıdır” dedi.

'2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir' diyen Erdoğan; "Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Açık söylüyorum bu Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Maalesef zaman öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür bunu korumak zorundayız" ifadelerini kullandı.