Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İşverenlerin 2023 Nisan ayı sonuna kadar çalışanlarına yapacakları elektrik, doğalgaz, ısınma gideri desteklerinin bin liraya kadar olan kısmını hem gelir vergisinden hem de sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri törenine katıldı. 

Törende Erdoğan, şunları söyledi; "

“Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırınca devran çok daha farklı dönmeye başlayacaktır”

Enerji ve emtia fiyatlarında yükselişlerden kaçamadıkları için göğüslemek zorunda kalındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna rağmen enerji ve emtia fiyatlarındaki yükselişler gibi istesekte etkisinden kaçamayacağımız olumsuzlukları göğüslemek zorunda kalıyoruz. Enerji fiyatlarındaki aşırı yükselişten vatandaşlarımızı ve üretim tarafını korumak için gerçekten çok büyük fedakarlıklar yapıyoruz. Öyle ki, 2021 ve 2022 enerji sübvansiyonlarımız yarım trilyonlara yaklaşmıştır. Hem milletimizin refahını korumak, hem üreticilerimizi desteklemek için kamu olarak biz üstleniyoruz. Bu fedakarlıkların bedelini alacağımızdan şüphe duymuyoruz. Ülkemiz ve ekonomiye hiçbir zaman rakamların zaviyesinden bakmadık. Bizim için asıl olan insandır. İnsanımızın huzuru, geleceği, güvenliği, refahıdır. İnşallah Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırınca devran çok daha farklı dönmeye başlayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çalışanlara ve işverenlere destek müjdesi

Sakarya'da ekipler sahaya indi: Zincir marketlere sıkı denetim! Sakarya'da ekipler sahaya indi: Zincir marketlere sıkı denetim!

İş adamlarına müjdeler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş insanlarımızla bazı müjdeleri paylaşmamak olmaz. İki müjdemiz her üyemizi ilgilendiren, çalışanlara ödenen yemek ücretlerinin vergi istisna rakamının yöntemiyle ilgilidir. Temmuz ayından itibaren de ödenen yemek bedeli vergi istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık. Yıl sonunda yeniden değerlendirerek bu rakamı tekrar belirleyeceğiz. Yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kavramına girecektir. Böylece çalışanlara daha fazla alternatif sağlıyoruz. Bir değir müjdemiz çalışanlara yapılacak elektrik ve doğalgaz ödemelerinden vergi ve prim yükünün kaldırılmasıyla ilgilidir. İşverenlerin 2023 Nisan ayı sonuna kadar çalışanlarına yapacakları elektrik, doğalgaz, ısınma gideri desteklerinin bin liraya kadar olan kısmını hem gelir vergisinden hem de sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz. Yurt dışında inşaat, bakım, onarım gibi işleri teknik hizmetlerinde çalıştıran işletmelerimiz bu kişiler için gelir vergisi ödemeyecekler. Bu uygulamayla amacımız yurt dışında inşaat yapan firmalarımızın kendi vatandaşlarımızı istihdam etmelerini desteklemektir. Bu yeniliklerin çalışanlarımıza, iş insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.