Müzik ile siyaseti asla birbirine karıştırmayan ve kendisine has üslubu ile her kesime hitap eden Cengizhan Göksu, oldukça geniş repertuarı ile birlikte 200'e yakın besteye sahip. 

Sahnede 'Dadal Göksu' ismini kullanan ve ülkenin en değerli bağlama üstatları arasında yer alan Cengiz Han Göksu, ülkenin her yerinden geniş bir dinleyici kitlesine de sahip. 

Birçok öğrenci yetiştiren ve hala eğitim vermeye devam eden Göksu, özellikle Marmara bölgesinde Kocaeli başta olmak üzere Sakarya, Bolu, Bursa, İstanbul gibi illerde programlar yaparak, sevenleri ile buluşuyor.

Dadal Cengiz Han Göksu kimdir?
25.02.1976 Kahramanmaraş-Pazarcık doğumlu.İlkokulu Pazarcık Nurettin Aydın İlkokulunda,ortaokulu Hatay Payas Yakacık ortaokulunda,Liseyi Pazarcık Sağlık Meslek (Toplum sağlığı bölümü) Lisesinde bitirdi.2000 yılında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Memurluğu Lisans,2006 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık yönetimi lisans,2009 yılında Gazi Üniversitesi Saģlık kurumları isletmeciliği bölümlerinden mezun oldu.Aile danısmanlığı eğitimi aldı.1996 yılında sağlık memuru memuru olarak Kocaeli Devlet Hastanesinde işe başladı,1996 dan beri halen Kocaeli Devlet Hastanesinde Sağlık memuru olarak çalışmaktadır.

Bağlama çalmaya 13 yaşında kendi kendine başladı.Daha sonra kendisini geliştirmek adına halk egitim merkezlerinden ve birçok yerel ustadan dersler aldı.Kendine ait birçok eseri bulunmaktadır.

Bağlama usta ögreticisidir.Bir çok öğrenci yetiştirmistir.Hala eğitim vermeye devam etmektedir.

Özellikle marmara bolgesinde kocaeli başta olmak uzere,sakarya,bolu,bursa,istanbul gibi illerde programlar yapmaktadır.

Bircok koro,konser,festival gibi etkinliklerde eşlik eder.

Herseyden önce insan düsturuyla hareket eder.Bu doğrultuda kendine ait olan bir dörtlüğü şu şekildedir.
“Toprakla kardılar beni
Temiz doğdum insan oldum.
Kefene sardılar beni
Öldüm gittim insan oldum”

Burada doğumdan,ölüme kadar geçen sürede iyi bir insan olmanın önemini vurgulamıştır.

Sahnede “Dadal” ismini kullanır.Aslında dadal saf,bön,avanak anlamında kullanılan bir kelimedir.Neden dadal diye sorduğunuzda su cevabı alırsınız.

“Dünyanın türlü türlü hallerine,işlerine o kadar hayret ediyorumki.Saf saf bön bön bakiyorum sadece.Degişmez bir duzenin,hırsın,kibirin ,kötülüğün,paranın esiri olmuş insanlar karşısında làl gibiyim.”

357197b7-4b85-45f6-a779-be602d16b30963cf5245-7a47-4dc6-adb1-bbde5c7786f7