Balıkesir'de Kurban Bayramı'nda kaçan, 25 gün sonra bulunup Haluk Levent'in başkanlığını yaptığı AHBAP Derneği tarafından satın alınan inek İzmir'deki Kurtarılmış Hayvan Barınağı'na götürüldü. 'Dağlar Kızı Reyhan' adı verilen inek bundan sonraki yaşamını kesilme korkusu olmadan geçirecek.

Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız güven tazeledi Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız güven tazeledi

Kepsut ilçesi kırsal İsaalan Mahallesi muhtarı Ramazan Kocabıyık, Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 9 Temmuz’da sabah saatlerinde, ineği kesmek için Yenice Mahallesi’ne götürdü. Kesimden önce kaçan inek, 25 gün sonra 25 kilometre uzaklıktaki Kayaeli Mahallesi’nde bulundu.

Kocabıyık’ın ineği1 hafta sonra oğlunun düğününde keseceğini söylemesinin ardından, Haluk Levent’in başkanlığını yaptığı AHBAP Derneği, ineği sahiplenmek ve bir çiftlikte bakılması için harekete geçti. Kocabıyık, kendisini arayan Haluk Levent’ten 30 bin lira istedi. Muhtar ile iletişime geçen AHBAP ineği satın aldı ancak fiyat açıklanmadı.


AHBAP SATIN ALDI ANCAK FİYATI AÇIKLANMADI

Satın alınan ineğe’Dağlar Kızı Reyhan’ adı verilip, Rize’nin İyidere ilçesinde 2018’de Kurban Bayramı’nın birinci günü kurban pazarından kaçıp, denize atlayan ve Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinde bulunduktan sonra yine AHBAP tarafından sahiplenilip, İzmir Kemalpaşa’daki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na götürülen boğa Ferdinand’ın yanına gönderildi. ‘Dağlar Kızı Reyhan’, bakım ve tedavisinin ardından zamanla yeni yerine de alıştı.


“KESİLME KORKUSU OLMADAN BİZİMLE YAŞAYACAK”

Barınak yöneticisi Sibel Çakır, “‘Reyhan, Kurban Bayramı’nda kesilme korkusuyla tam 25 gün boyunca kaçmayı başardı. 25’inci günün sonunda Reyhan yakalandı. Sahibi bir hafta sonra oğlunun sünnet düğününde keseceğini beyan edince Haluk Levent devreye girdi. Diğer hayvanlarda olduğu gibi kaçanın, uçanın, yüzenin kurtarıcısı olarak Reyhan’ın peşine düştü. Bölgedeki AHBAP ekipleri ile koordineli olarak Reyhan’ı yanımıza aldık. Reyhan artık kesilme korkusu olmadan ömür boyu bizimle yaşayacak” dedi.

“SAATLERCE YÜZEN KARAKIZ DA ÇİFTLİKTE”

Sahibinin Reyhan için 30 bin lira istediğini belirten Çakır, sözlerine şöyle devam etti: “Aslında Reyhan bu değerin çok altında. 25 gün boyunca aç susuz, dağlarda olduğu için aşırı derecede zayıflamıştı. İşin içine Haluk Levent girince fiyat abartıldı. Sahibi kesinlikle o rakamdan aşağı inmedi. Yine AHBAP hayırseverleri yardımda bulundu ve Reyhan şimdi bizimle. Aynı zamanda Karakız isimli keçimiz de Mersin tarafından geldi. Kurban Bayramı’nda denize atlayan Karakız 600 metre kadar açıldı, saatlerce yüzdü ve yakalandı ama şimdi bizimle.”

“İkisi de çok korkuyordu. Reyhan, geldiğinde bütün bakıcılara saldırdı. Karakız tellerden zıplayıp, kaçmaya çalışıyordu. Şimdi Reyhan da Karakız da sakinleşti. Zamanla daha da normal ruh hallerine kavuşacaklar” diye konuştu.