Sakarya Fotoğrafçılar, Ressam ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Cevat Davulcu, kamu bankalarının esnafa yönelik verdiği kredilere erişmenin iyice zorlaştığını belirterek, yetkililerden duyarlılık beklediklerini açıkladı.

Medyabar yönetiminde yeni yapılanma Medyabar yönetiminde yeni yapılanma

Başkan Davulcu yaptığı açıklamada, “Pandemi süreci ve sonrasında tamda toparlanma sürecine gireceğimiz dönemde Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte patlak veren ekonomik kriz herkesimi olduğu gibi en çok esnafımızı etkilemiştir. Artan maliyetler, dolar kuru ve enflasyon artışı nedeniyle zor günler geçiren esnafımız, ekonomik krizi derinden hissetmektedir. Böyle bir dönemde aldığı krediler ile borçlanan esnafımız bankaların zoraki tutumları ile karşılaşmaktadır. İşini döndürebilmek için esnafın bankası olan Halkbankasını tercih eden esnafımız, zorluklarla karşılamakta ve mecburi uygulamalara tabi tutulmaktadır. Tabiri yerindeyse dayatma yapılmaktadır” dedi

Başkan Davulcu, “Esnaf kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla devlet destekli kredi kullanmak isteyen esnafımızın vay haline. Kredi talebinde bulunan esnaflarımızdan banka tarafından istenen belgelerin yanı sıra, mecburi olarak ürün alımı yaptırılmaktadır. Bu ürünler içerisinde altın hesabı açılması, sigorta masrafları ve pos makinesi gibi esnafımıza ekstra yük bindirilmektedir. Zaten güçlükle ayakta duran esnafımıza, özellikle kamu bankasının yaşattığı bu zorluklar zulüm derecesine gelmiştir. Yetkililerden ve siyasilerin bu konuda esnafımızın talebini dikkate almalarını rica ediyoruz. Artık dayatma sona ermeli ve esnafımız kredileri kolay ulaşmalıdır” dedi.