Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar da akaryakıt fiyatlarını takibe devam ediyor.

Buna göre son olarak benzine 28 kuruş, motorine ise 27 kuruş zam gelmiş; otogaz fiyatlarında ise 1 lira 50 kuruşluk indirim gerçekleşmişti.

Benzin ve motorine gelen zamların ardından brent petrolün 83 dolar seviyesine gerilemesi ve dolar kurunun 32,33 seviyelerinde seyretmesi sonrasında akaryakıt fiyatlarında indirim beklendiği bildirildi.

Buna göre 8 Mayıs tarihinden itibaren (00.01) benzinin litresinde 1,80 TL, motorinin litresinde ise 1,22 TL'lik indirim gerçekleşmesi bekleniyor.

Akaryakıtta ' tek fiyat' dönemi
Öte yandan cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan dizel ve benzin ürünlerine uygulanan fiyat farklarının sona ereceği bildirilmişti.

Buna göre 15 Mayıs'tan itibaren, benzin ve motorin için tek fiyat uygulamasına geçileceği ve artık aracın performansını artırdığı öne sürülerek daha yüksek fiyattan satılan VMax, Vpro gibi ifadelerin kullanılamayacağı aktarılmıştı.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?
Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Peş peşe zamlarla damacana suyun fiyatı ikiye katlandı! Bir bardak su cep yaktı! Peş peşe zamlarla damacana suyun fiyatı ikiye katlandı! Bir bardak su cep yaktı!

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor