Büyükşehir Belediyesi’nin asrın felaketi 17 Ağustos depreminin 23’üncü yıl dönümünde Demokrasi Meydanı’nda düzenlediği anma gecesinde dualar deprem şehidi binlerce vatandaş için yapıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, acının yıl dönümünde meydanda her yıl olduğu gibi bir anma programı gerçekleştirdi. Asrın felaketi olarak nitelendirilen, Sakarya başta olmak üzere Marmara bölgesindeki birçok şehre yıllarca kapanmayan yaralar bırakan 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 23 yıl geçti.

Ayçiçeği Bisiklet Vadisi minik misafirlerini ağırladı Ayçiçeği Bisiklet Vadisi minik misafirlerini ağırladı

Adapazarı’nda ve kentin dört bir yanında ailesini, yakınlarını, sevdiklerini enkaz altında kaybeden vatandaşlar önceki yıllarda olduğu gibi aynı gece meydanda buluştu. Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, Adapazarı Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ile belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Program öncesinde AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Erol Aydın ve Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem HALK54 mikrofonuna açıklamalarda bulundu.

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Erol Aydın, "Böyle bir afeti Cenab-ı Allah bir daha bizlere yaşatmasın. Ölenlerimize rahmet diliyorum. Geride kalanlara da sabr-ı cemil niyaz ediyorum." derken, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, "Öncelikle depremde vefat eden bütün deprem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, geride kalan ailelerine sabırlar diliyorum. 17 Ağustos anma törenlerini hiç aksatmadan muhtarlarımla beraber buraya katıldık. Bunun anlamı bunu unutmadığımızı, bundan sonraki nesillere depremin ne olduğunu hatırlatmadır. Bizi idare eden yöneticilere deprem tedbirlerini alması noktasında biz burada bulunuyoruz." dedi.

Programa katılan vatandaşlar da depremde yaşadıklarını HALK54 mikrofonlarına anlattı. 17 Ağustos 1999'da yaşanan deprem felaketinin hala hafızalarda olduğunu anımsatan vatandaşlar, o anları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Gözyaşı ve dualar

Saat 22.00’da meydanda oluşturulan oturma alanlarında, sahnenin önünde anma için bekleyişe başlayan vatandaşlar ilk olarak Kur’an tilaveti dinledi. Okunan dualar deprem şehitlerinin ruhuna hediye edildi. Program, 17 Ağustos gecesinin hemen ardından kaydedilen görüntüler ve yakınlarını kaybeden vatandaşların, yöneticilerin röportajlarından oluşan sinevizyon gösterileriyle devam etti. 23 yılın unutturamadığı acıyı ilk günkü gibi hisseden vatandaşlar video sırasında gözyaşlarına hâkim olamadı. Anma programı gecenin ilerleyen saatlerinde konuşmalar ve ilahi dinletileriyle devam etti. Büyükşehir, programda 17 Ağustos’a dair arşivinde yer alan fotoğrafları sergiledi. Meydanın bir bölümünde ise lokma ve çay ikramı yapıldı.

Yüce: “Kaybettiğimiz vatandaşları rahmet ve dua ile anıyorum”

Programa yurt dışı programı sebebiyle katılamayan Başkan Ekrem Yüce yolladığı telegrafla vatandaşların acısını bir kez daha paylaşırken, “23 yıl geçmesine rağmen yaramız hala çok taze. Binlercemiz evimizi, yuvamızı, ailemizi kaybetti. Kelimelerle tarifi olmayan bu acıyı hisseden her bir vatandaşımızın hüznünü yürekten paylaşıyor, sabırlar diliyorum. Yerle bir olan bir şehri yeniden inşa etme gücünü hepimize veren, umudumuzu asla kaybetmememizi emreden yüce Allah’a şükürler olsun ki zorlukları aşıyoruz. Tüm deprem şehitlerini rahmet ve dua ile anıyor, asrın felaketi 17 Ağustos depremini en kalbi duygularımla hissediyor, anıyorum” ifadelerini kullandı. Anma gecesi deprem saati olan 03.02’de duaların yapılmasıyla son buldu.