CHP'li Özkoç: Afet bölgesi ilanı doğru bir adım, OHAL'e karşıyız CHP'li Özkoç: Afet bölgesi ilanı doğru bir adım, OHAL'e karşıyız


                                                       ‘GENÇLERE HESAP ÖDETİLMEZ. İNTERNETİ GENÇLERE ÜCRETSİZ YAPACAĞIZ’
“Ülkemiz gençliği, çağın getirdiği teknolojik imkanlarla iç içe eğitim koşullarına kavuşmalı. Telefon artık lüks değil. Gençler cep telefonunu, tabletini, bilgisayarını…aldığında Ne gerekiyor? İnternet. İnterneti 25 yaşına kadarki gençler için ücretsiz yapacağız. Çünkü bizdeki gelenek nedir? Gençlere hesap ödetilmez. Sözümüz var, Ülkemizi fiber optik ağlarla donatacağız.”
 
‘ÜLKEMİZ GENÇLERİN YAŞAMAK İSTEDİĞİ ÜLKE OLACAK. ÜLKEMİZİ BİRİNCİ LİGE TAŞIYACAĞIZ’
“Günümüz koşullarında gençler mutsuz ve daha acısı umutsuz. Ama diyoruz ki gençler az kaldı. Gençliklerini yaşayamadan sorumluluk alan gençlere en çok ne borçluyuz? Gençlik borçluyuz. Elbette ki akıllı telefon; lüks değil ihtiyaç. Bilgisayar; lüks değil ihtiyaç. Arkadaşlarla sohbet edip yemek yemek, sinemaya gitmek, lüks değil ihtiyaç. Çıkıp dışarıda bir kahve içmek; lüks değil ihtiyaç. Lüks diye tarif edilen pek çok şey lüks değil ihtiyaç. Gençlere sözümüz var. Ülkemizi birinci lige taşımak ve bu ülkede bu koşulları oluşturacak politikaları uygulamak için hazırız. ”
 
‘MESLEKSİZ GENÇ KALMAYACAK. GENÇLERİN 2. MESLEK ÖĞRENME İMKANI OLACAK’
Eve kapanmayan, sokakta volta atmayan gençlik olacak. Gençlere mevcut meslekleri yanında zanaat veya meslek öğrenme fırsatları tanıyacağız Gençler ya okulda ya işte olacak. Halihazırda iş bulamayan gençler ne yapacak? Bazen 1 ay, bazen 3 ay, bazen 6 ay, bazen 1 yıl gibi programlarla yeni beceri ve yetenek kazanacakları programlara gidecekler. Gidiş-geliş yol parası, öğlen yemeği parası falan bizden. Bir maliyeti olmayacak. O programlardan sertifika alan gençlerimiz işe girdiğinde gelir vergisi ödemeyecek. Firmalar sosyal güvenlik primi ödemeyecek. En az birkaç sene bunun böyle devam etmesi gerekiyor. İşsizliği azaltmanın en önemli yolu bu. Meslek liselerini güçlendirecek ve Tarım Liselerini de açacağız. Kısacası devlet üstüne düşeni yapacak.”
 
‘MÜLAKAT YAPILAMAYACAK’
“Kamuda işe alımlarda da mülakat kalkacak. Devlet, kimseye torpil morpil yapmayacak. Hak eden hak ettiğini alacak. Endişeye mahal yok arkadaşlar. Bu kâbus geçip gidecek. Bu korku filmi bitecek.”
 
‘EĞİTİM KARTI ÇIKARILACAK, İHTİYAÇLAR KARTA YÜKLENECEK’
“Eğitim masraflarının karşılanması için gereken her türlü desteği vereceğiz. Kimse yokluk, yoksulluk sebebiyle eğitim hakkından alıkonulamayacak. Bunun için eğitim kartı uygulamasını başlatacağız. Her sene başında, ihtiyacı olan öğrencilerin kartına belli bir bedel yatırılacak ve gençler harcamalarını bu karttan yapabilecek.”
 
‘YURT ODALARI 2 KİŞİLİK OLACAK. İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİYE KİRA YARDIMI YAPILACAK’
“DEVA Partisi olarak Yurt sayılarını artıracağız. Öğrenciler için nitelikli ve insan onuruna yarışır yurtlar inşa edeceğiz. Gençler koğuş gibi yerlerde değil 2 kişilik odalarda kalacak. KYK yurtlarındaki giriş-çıkış saati uygulamasını da kaldıracağız. Gençlere güveneceğiz. 18 yaşına gelmiş. ‘Şu saatte gel, bu saatte çık’ diye bir şey yok. Bunlar eski zihin dünyasının ürünü. Yurt bulamayan ihtiyaç sahibi gençlere kira yardımı uygulamasını başlatacağız.”
 
‘SANSÜR YASASINI KALDIRACAĞIZ. VERGİ İNDİRİMİ GETİRECEĞİZ’
 “‘Bir tweet atsam başıma iş gelir mi, bir tweet beğensem işten çıkarılır mıyım’ kaygılarını sonlandıracağız. İlk 90 günde Dezenformasyon Yasası denen sansür yasasını kaldıracağız. İktidarın doları patlatması yetmedi, ülkeyi komple vergi dairesine döndürdü. Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi ürünlerde vergiler korkunç boyutlara ulaştı. Biz bu vergileri düşüreceğiz.”
 
‘GENÇLERE ÜCRETSİZ PASAPORT VE HARÇ MUAFİYETİ’
 “Gençlere pasaportlarını ücretsiz vereceğiz. Yurt dışına çıkışlarda harç almayacağız. Havalimanlarının yurtdışı çıkış kapısını, ülkeden kaçmak için değil, başka yerleri gezip geri dönmeleri için kullanılacak alanlar olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin itibar kazanacak pasaportuyla göğüslerini gere gere dolaşacaklar.”
 
‘TÜRKİYE’Yİ AVRUPANIN ONURLU BİR ÜYESİ YAPACAĞIZ’
“Eurovision şarkı yarışmasına dönülecek. Millî Takımımızı Dünya Kupalarında görmek istiyoruz. Türkiye’yi Avrupa’nın onurlu bir ülkesi yapacağız. Avrupa standartlarını Türkiye’ye getireceğiz.  Kültürde, sporda ülkemizin başarılı olması için gerekli koşulları oluşturacağız. Başarısızlık diye bir şeyi kabul etmiyoruz. “
 
‘ZORUNLU ASKERLİĞE SON’
“Zorunlu askerliğe son. Bu bizim fırsat eşitliği noktasında çok önemsediğimiz noktalardan biri. Çünkü parası olanın 1 ay, olmayanın 6 ay gideceği adaletsiz olan her sisteme karşıyız. O yüzden de biz profesyonel orduya geçişi öngörüyoruz. Burada da daha güçlü bir orduda ilerlemeyi hedefliyoruz.”
 
‘MADDENİN TÜRKİYE’YE GİRİŞİNİ ENGELLEMEMİZ GEREKİYOR’
“Maddenin Türkiye’ye girişini engellememiz gerekiyor. Transit geçişini engellememiz gerekiyor. AMATEM’in daha etkin kullanılmasını ve daha güncel tedavi yöntemlerinin kullanılmasını hedefliyoruz. Bizim meşhur sağlık komplekslerimiz var, şehir hastaneleri. Ama hiçbirinde AMATEM yok.”
 
‘FEDERASYONLARDA SİYASİ MÜDAHALEYE SON VERECEĞİZ”
 “Spor federasyonlarının başkanlık seçimlerinde siyasi müdahaleye son vereceğiz. Seçimlerin demokratik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Federasyonları tam özerk hale getireceğiz. Federasyonlardaki siyasi kadrolaşmalara ve kayırmacı ilişkilere son vereceğiz.”
 
 “DEVA EYLEM PLANLARI İLE İKTİDARA HAZIR”
Gençleri düştüğü umutsuzluğun ve moralsizliğin içinden çıkarmak, geleceğe hazırlamak sosyal devletin gereği ve temel prensibidir. İktidarın unuttuğu bu prensibi DEVA iktidarında biz uygulayacağız. Liyakatli kadrolarımızla, eylem planlarımızı hazırladık. Ülkemizin dört bir yanındaki gençlerin fırsat eşitliğine sahip olduğu, kendini eşit, değerli ve güvende hissettiği bir Türkiye için çalışıyoruz. DEVA olarak iktidara hazırız. Bu Pazar seçim olsa DEVA Hazır. Biz hazırız.”