Ülkemizde de Dünya Engelliler Haftası’nın ilk kez 1966 yılında kutlanmaya başlandığını hatırlatan Ahmet Özkan, en büyük silahı sabır ve azim olan engellilerin çok farklı alanlarda güzel başarılar ortaya koyabildiklerini ve ufuklarının da geniş olduğunu vurguladı.
 
DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, kentte engelli vatandaşların karşılaştıkları sorunlarla buna yönelik çözüm önerilerini şu başlıklar halinde gündeme getirdi:
 
“Engellilerin yaşamın hemen her alanındaki engellenmişliklerinin tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyoruz. Toplu taşıma sistemlerinde görme ve işitme engelli vatandaşlarımız için anons ve sinyal sistemleri olmalıdır. Engelli vatandaşlarımız hangi durakta ineceklerini bilmedikleri için zorluk yaşamaktadır. Tüm şehir otobüslerinde ve ulaşım sistemlerinde anons ve sinyal sistemleri bir an evvel kurulmalıdır. 2022 yılında Sakarya’da bu sorunun olması, şehri yönetenlerin ayıbıdır. Şehrimizde üst geçitleri mutlaka, asansörlü olarak planlanmalıdır. Bu konuya hassasiyet gösterilmesini buradan duyurarak arzuluyoruz. Yaz ayları yaklaşırken sahili olan ilçelerimizde “erişilebilir plajlar” oluşturulmalı ve engelli vatandaşlarımızın denize girmeleri kolaylaştırılmalıdır. Özellikle toplu taşımada erişim, yaşam alanlarının düzenlenmesi, sağlık ve bakım hizmetlerinde engellilerin ihtiyaçlarına yönelik adımlar atılması gerekmektedir. Pandemi gibi dönemlerde engelliler aşılama sürecinde öncelik tanınan sınıflara dahil edilmelidir. Engelleri aşacağımız uygulamalar, hayatın içinde her yerde yer almalıdır”

“ENGELSİZ SAKARYA İÇİN BERABER MÜCADELE EDELİM”  
Sakarya’nın bütün bunları gerçekleştirebilecek duyarlılıkta ve güçte bir şehir olduğuna dikkat çeken Ahmet Özkan, “Engelsiz Bir Sakarya için daha güçlü mücadele etmemiz gerekmektedir” diye konuştu. Özkan açıklamasında; “Engelliye acınası bakışlarla değil; hayranlıkla bakmalıyız. Çünkü o kendi engelini aştığı halde biz zihnimizdeki engeli aşamamışız demektir. Engelli bireyleri daha iyi anlamak, farkındalık oluşturmak ve engelleri kaldırmak adına engellilerin özgürce yaşayacağı alanlara ve düzenlemelere daha çok imkân ve kolaylık sağlayalım.

“YENİ BİR SOSYAL KORUMA VE GÜVENLİK SİSTEMİ KURACAĞIZ”
DEVA Partisi olarak oluşturacağımız yeni bir sosyal koruma ve güvenlik sistemiyle beraber, yoksulluktan işsizliğe, çalışma hayatından emekliliğe, barınma hakkından engelli haklarına kadar uzanan geniş bir yelpazede umuda açılan kapı olacağız. Sosyal Eylem Planlarımız hazır. Şehircilik Politikaları Eylem Planımız hazır.

“ENGELLİ HAKLARININ GELİŞİMİNİ SAĞLAYACAĞIZ”
Günümüz itibariyle engellilik seviyesi %40-%69 ile %70 ve üzerinde olan engelli vatandaşlarımıza düşük tutarlarda ödeme yapılmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın ekonomik anlamda zorlanmadan toplumsal hayata entegre olabilmesi için tüm seviye ve şartlarda gerçekleştirilen engelli aylıklarını her kademe için arttıracağız. Engelli vatandaşlarımızın belirli sürelerle sağlık, bakım ve barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı  kısa süreli bakım merkezlerini açarak engellilerimize konforlu yaşam alanları oluşturacağız. Şehirlerimizde yayalaştırma çalışmalarına ve insan odaklı imar uygulamalarına yöneleceğiz. Engelli dostu kaldırımların ve geçitlerin, parkların, anlaşılır yönlendirme işaretlerinin, yayaya, bisiklet kullanımına ve toplu taşımaya öncelik veren caddelerin var olduğu özel ihtiyaç sahibi bireylerin dikkate alındığı planlama anlayışını hayata geçireceğiz.

 “ENGELLİLERE HİZMET VEREN STK’LARI DESTEKLEYECEĞİZ”
Engelli vatandaşlarımıza hizmet veren sivil toplum kuruluşlarına mali ve idari anlamda destek sağlayacağız. Engelli yurttaşlarımızın; toplu ulaşım araçlarına, iş yerlerine, kamu binalarına, konutlara ve tüm sosyal alanlara sorunsuz şekilde erişebilmesi için gerekli olan alt yapı çalışmalarının tümünü gerçekleştireceğiz. Engellilere yönelik sivil toplum örgütlerini destekleyerek, engelli aileleri arasındaki dayanışma ve yardımlaşmayı arttıracağız. Engelli ailelerine yönelik psikolojik destek sağlayacağız.

“ENGELLİ İSTİHDAMI İÇİN ÖNLEMLER ALACAĞIZ”
Engelli vatandaşlarımızın hem kamuda hem de özel sektörde istihdam edilmeleri için engelli istihdamına yönelik kontenjanların hem kamuda hem de özel sektörde doldurulmasını; idari düzenlemeler ve denetim mekanizmaları yoluyla gerçekleştireceğiz.
Engellilerimizin iradelerine ve fiziksel imkânlarına göre en iyi şekilde istihdam edilebilmeleri için, beşeri sermayelerinin gözlemlenebileceği geniş kapsamlı bir veri tabanı oluşturacağız. Engelli bireylerin yazılım, kodlama, siber güvenlik, e-ticaret uzmanlığı, büyük veri yöneticiliği gibi kalifiye eleman olarak istihdamını sağlayacak projeler geliştireceğiz.

“ENGELLİLERİN SPOR YAPABİLMESİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”
Engelli bireylerin spor yapmalarına ve genelde sportif terapi etkinliklerine elverişli olmayan durumları bir program dahilinde ortadan kaldıracağız. Toplu taşıma erişim, yaya ve engelli yollarının düzenlenmesi, spor tesislerinde özel amaçlı antrenör/yardımcı personel bulundurulması ve benzeri uygulamaları önceleyeceğiz.   

“MUTLU HUZURLU BİR ÖMÜR DİLİYORUZ”
Engelliler Haftası ile sınırlı olmamak kaydıyla tüm vatandaşlarımızı engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye, onların sorunlarının farkında olmaya çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli vatandaşlarımıza aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmelerini diliyorum.”  ifadelerini kullandı.