Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi ve siyasi yasak getiren TCK’nın 53. maddesini uyguladı. İmamoğlu’nun cezası istinaf süreci ve Yargıtay’ın kararı onamasının ardından kesinleşecek.

65 saat sonra kurtarıldı 65 saat sonra kurtarıldı

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verdiği siyaset yasağı ve 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezası büyük tartışma yaratırken, HALK54 ekibi sokakta Sakaryalı vatandaşlara mikrofon uzattı, İmamoğlu'na verilen ceza ve siyaset yasağı ile ilgili düşüncelerini sordu.

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, Ekrem İmamoğlu’na verilen cezanın yanlış ve siyasi bir karar olduğunu söylerken, bir kesim vatandaşlarda verilen cezanın doğru olduğunu belirtti. Bazı vatandaşlar da bir belediye başkanının istediği gibi kimseye hareket edemeceğini söylediler. İşte vatandaşların cevapları...

İMAMOĞLU NEYLE YARGILANIYOR?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 4 Kasım 2019'daki "31 Mart seçimini iptal ettirenler ahmaktır" sözleri nedeniyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı.

Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu'nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret" suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında 'siyasi yasak' anlamına gelen Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması da isteniyordu.