Emekli maaşı temmuz zammının ne kadar olacağına yönelik araştırmalar sürerken, gündemin ve sokağın nabzını tutmaya devam eden HALK54 ekibi, sokakta emekli vatandaşlara mikrofon uzattı.

Sakarya Valiliği, ormanlara giriş yasağıyla ilgili alınan kararları açıkladı Sakarya Valiliği, ormanlara giriş yasağıyla ilgili alınan kararları açıkladı

Emekliler temmuz ayında yapılacak zammın çok olumlu yansımayacağını belirterek, "1997 yılında dolar 1,8 TL idi. Emekli aylığı 1800 TL ile 1000 dolar alınıyordu. Yıl 2024 emekli aylığı 11 bin TL, karşlığı ise 300 dolar. Aylıklarımız eridi. 700 dolarımız nerede” diye sordu.

Bir emekli de "Ben emekli olduğumda 14 adet çeyrek altın alıyordum TL 2024 şimdi 3 çeyrek altın anca alıyorum emekleri bitirdiler ben çalı8şarak ev yaptım şimdi iki asgari ücret alan kişi bir ev yapsın gelsinler bana meydanda yüzme tükürsünler" diye konuştu.

Bir yaşlı emekli de aldığı maaş ile iyi geçindiğini belirterek, "Oyumu hep  AK Parti'ye vereceğim. Eskiden devlet bahçeli Mesut Yılmaz, Ecevit zamanında başörtüsü çıkartıyorlardı diye konuşurken, konunun emekli aylığın alım gücünün sorulduğu hatırlatılınca "Ben istediğimi konuşurum. Vatandaş haklı kesmeden yayınlamak zorundasınız“ diyerek yaptığı hareketlerle röportajın aksamasına neden oldu. Vatandaşlar yaşlı adamı uzaklaştırmalarıyla röportaj çekimi devam etti.

Temmuz ayında emekliye yapılacak zammın 3 bin TL'yi geçmeyeceğini belirten emekliler, "İmama 50 bin TL veriyorlar imam asgari ücret alanlara şükredin diyor bu nasıl oluyor" diye sordular.