Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) memur ve emeklini zam oranını belirleyecek olan 2023'ün son enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre aralık ayında enflasyon yüzde 2,93 artarken, yıllık bazda ise yüzde 64.77 oldu. Böylece SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranı yüzde 37.5, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 49.25 oldu.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ve memur ve emeklinin 2024'te alacağı zam oranının belli olmasının ardından HALK54 ekibi, sokakta vatandaşlara maaş ve yüzdelik artışı sordu.

Dış ticaret açığı Ocak ayında yüzde 56,4 azaldı Dış ticaret açığı Ocak ayında yüzde 56,4 azaldı

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, "Emekli maaşının en az 20 bin TL olması lazım. Ama yapmazlar. Emekli her zaman bu ülke için atıktır. En değersiz grup emekli grubu olarak kabul edilmiş bu ülkede. Çünkü emeklinin bir direnişi yok, herhangi bir itirazı yok. Kumanda hükümette, istediği gibi emeklilerle oynuyor. En düşük emekli maaşı bugünkü şartlarda en düşük memur maaşıyla eşitlenmesi lazım." dedi.

Vatandaşlar, enflasyonun düşmesi ve maaş artışları konusunda taleplerini dile getirirken, hükümete çağrıda bulunarak ekonomik koşulların iyileştirilmesini istedi.