Haber: Kübra Dabacı / Fazilya Assimova

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonları asgari ücrete ve yaşam koşullarına ilişkin ortak açıklamada bulundu. 10 maddelik bir manifesto yayımlayan üç konfederasyonun bildirisinde asgari ücretin acilen artırılması ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması çağrısı yapıldı.

Erdoğan emekli zammı için talimatı verdi: "Bu işi bitirin" Erdoğan emekli zammı için talimatı verdi: "Bu işi bitirin"

Bu gelişmelerin ardından HALK54 ekibi de Adapazarı sokaklarında emeklilere mikrofon uzatarak düşüncelerini sordu.  HALK54 mikrofonuna konuşan emekliler vatandaşlar, "Sendikaların çağrısı yerinde ama hükümet emekliyi seçim öncesi unuttu. Şimdi de birkaç bin liranın dışında zam vermez. Bari pazar ve marketteki fiyatlar artışını durdursunlar. O zaman bizim aylıklara da zam yapılmasına gerek kalmaz. Memleket iyi olsun yeter." dedi. Emekli vatandaşlar, "Bunun olacağına ihtimal vermiyoruz her geçen gün hayat daha da zorlaşıyor. Geçen genel seçimde sandık başına gidip oy kullanmadım şimdi seçim olsa kullanmam çünkü emekliler unutuldu“ diye konuştular.

Haziran ayında yapılacak zammın 12 bin TL’yi geçmeyeceğini ifade eden emekli vatandaşlar, "Bu aylık ev kirasına yetmiyor. Emekli ne yapacak sendikaların çağrısını Cumhurbaşkanı duysa belki bir iyileştirme yapar” diye konuştular.