Geçtiğimiz günlerde 2022 KPSS lisans sınavı sorularının bir yayınevine ait deneme sınavındaki birçok soruyla aynı olduğu ortaya çıkmıştı.

Gündemi sarsan olayın ardından ÖSYM Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Halis Aygün, Resmi Gazete kararıyla görevinden alınmıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu olaya el atmış, soruşturma başlatılmıştı.

Gelişmelerin ardından 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş, 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak oturumların ise ileri bir tarihe ertelendiği açıklanmıştı.

PAEM için benzer soru iddiası

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) sınavıyla ilgili de benzer bir iddia öne atıldı.

26 Haziran'da yapılan sınavın ardından, yayınevinde çıkan sorularla aynı olduğu iddia edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"PAEM İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavı, sivilden Polis Memuru ya da Polis Amiri alımı sınavı değildir. Bir meslekte yükselme, yani Polis Memurluğundan Polis Amirliğine geçiş sınavıdır. Sınav, 3201 sayılı Kanunun 55. maddesi çerçevesinde çıkarılan Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim - Öğretim Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır.

"Sınava yönelik iddiaların gerçek dışı olduğu gösterilmiştir"

Sınav üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşaması ilgili yönetmeliğin 16. maddesinde belirtilen konuları ölçmeyi amaçlayan Yazılı Sınavdır. Söz konusu sınav, ulusal düzeyde çeşitli meslekte yükselme sınavlarını başarı ile yapan Anadolu Üniversitesi tarafından yıllardır yapılmaktadır. En son 26 Haziran 2022 tarihinde yapılan PAEM 7 yazılı sınavı ile ilgili kamuoyunun yanlış yönlendirildiği tespit edilmiştir. Anadolu Üniversitesi’nin 13 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, yazılı sınavın genel kültür, tarih ve mevzuat konuları her yıl farklı şekilde ifade edilerek yapıldığı vurgulanarak, sınavda çıkan soruların hiçbiri iddia edilen deneme sınavındaki sorular ile aynı olmadığı ve dolayısıyla sınava yönelik iddiaların gerçek dışı olduğu gösterilmiştir.

İkinci aşama ise ilgili yönetmeliğin 18. maddesi kapsamında adayların bedeni kabiliyet ve fiziki yapısını değerlendirmek üzere uygulamalı olarak tamamen dijital ortamda gerçekleştirilen Fiziki Yeterlilik Sınavıdır.

"Sorular incelemeye tabi tutuldu"

Üçüncü aşama ise adayları, yönetmeliğin 19. maddesinde belirtilen özellikler kapsamında test etmeyi amaçlayan Sözlü Sınavdır. Üç aşamanın her birinden Yönetmelikte belirtilen oranlarda toplamda en fazla puanı alan adaylar yukarıdan aşağıya sıralanmakta, kazanan ve yedek adaylar belirlenmektedir.

Benzer olduğu iddia edilen sorular, Anadolu Üniversitesi tarafından oluşturulan beş kişilik komisyon tarafından karşılaştırılmak suretiyle incelemeye tabi tutulmuş, sınavda sorulan sorular ile deneme sınavlarında çıkan soruların hiçbirinin, birbiri ile aynı olmadığı ortaya çıkmıştır."