Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Katılım Finans Strateji Belgesi (2022-2025)" ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımladı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde Erdoğan, Türkiye’de finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması ve finansal sistemin reel sektörü daha fazla desteklemesi kapsamında katılım finans sisteminin ruhuna uygun biçimde gelişmesi ve finansal sistem içinde hak ettiği yere ulaşmasının oldukça önemli olduğunu hatırlattı.

Diyaliz Tekniklerini Platformu'ndan açıklama Diyaliz Tekniklerini Platformu'ndan açıklama

Genelgede, "Katılım finans sistemi risk paylaşımı, varlığa dayalılık ve ahlaki değerleri önceleyen yapısı ile ülkemizin finansal bağımsızlığı ile güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin tesis edilmesine de önemli katkıda bulunma potansiyeline sahiptir. Katılım fmansın gelişmesine yönelik gerekli altyapının oluşturulması ve kurumsal dönüşümünü gerçekleştirmesi amacıyla çeşitli eylemlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir." şeklinde görüş belirtti.

Genelgede şöyle devam edildi:

"Katılım fmansın ilke ve prensiplerine uyumlu biçimde faaliyet göstermesi, çeşitli yapısal sorunlarına uygulanabilir ve gerçekçi çözümler üretilmesi ile finansal sistem içinde hak ettiği yere ulaşması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı tarafından Katılım Finans Strateji Belgesi hazırlık çalışmaları yürütülerek tamamlanmıştır. 2022-2025 döneminde katılım finans çatısı altında yer alan tüm sektörleri kapsayan ve katılım finansı bir bütün olarak geliştirmeye yönelik yol haritasını içeren Katılım Finans Strateji Belgesi, Başkanlığın resmi internet sitesinde (www.cbfo.gov.tr) yayımlanacaktır.

Katılım Finans Strateji Belgesi (2022-2025) kapsamındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşen görev ve sorumlulukları hassasiyetle yerine getirmesi hususunda gereğini rica ederim."