Yaklaşık 700 bin kamu işçisini ilgilendiren ve 2023-2025 dönemini kapsayacak olan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin, Türk-İş Genel Merkezinde yapılan toplantıda, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, EYT ile ilgili Marmara Depremi zamanında mağdur olanları gündeme getirerek, bu yönde bir düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi. 

“EYT’de, deprem bölgesinde bulunanlarla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var”
EYT ile ilgili plan bütçede görüşmelerin devam ettiğini de vurgulayan Atalay, EYT’in 8 Eylül 1999’da yani Marmara Depremi zamanında düzenlendiğini belirterek, “Ben de o zamanlar deprem bölgesinde Adapazarı'nın başkanıydım. Millet cenazesini daha mezara koymadan, daha binanın altından ölüsü çıkmadan bir hafta sonra bir kanun çıkardılar 8 Eylül'de. Deprem bölgesinde milletin aklına prim gelir, ne sigorta gelir, ne başka bir şey gelir. Esas o bölgede yani bu Adapazarı'nın başta olmak üzere Gölcük, İzmit, Düzyazı bölgelerine mahsus bir düzenleme yapılması lazım. Şimdi bugün arkadaşlarımız plan bütçe komisyonunda bununla ilgili bir teklif sunacaklar. Yani borçlandırma tamam, doğum tamam, askerlik tamam bunlarla ilgili düzenleme yapılsın ama en az onlar kadar önemli bir mesele de deprem bölgesinde bulunanlarla ilgili bir düzenlemeye ihtiyacı olması” açıklamasında bulundu.

Emekliler bayram ikramiyesinin yükseltilmesini istiyor! Emekliler bayram ikramiyesinin yükseltilmesini istiyor!

"Asgari ücret ile ilgili bir zam talebimiz yok"
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, asgari ücretle alakalı, “Şu anda öyle bir zam talebimiz yok. Evvela şu kamu sözleşmesini halledelim. Ondan sonraki ortama bakarız. Biliyorsunuz, biz Asgari Ücret Komisyonu'nda toplantıya katılmadık. Toplantıya da gitmedik. Gitseydik rakam daha yüksek olabilirdi. Ama Türk-İ bir rakam söyledi. Söylediği rakamın yanında durdu. Bu geçmişte de böyle oldu, bugün de böyle oldu” dedi.