Tele1’de Beste Çelik’in konuğu olan Sakaryalı eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Sinan Ateş suikastını ve devam eden süreci yorumladı.

1999-2001 yılları arasında İçişleri Bakanlığı yapan Sadettin Tantan, "Kamuoyunun dikkati ve her türlü riske rağmen görevini yapan gazeteciler sayesinde olay aydınlığa kavuşuyor" dedi.

"Olay ortaya çıkmıştır, yapı ortaya çıkmıştır. Bu yapı böyle devam edemez. Siyasetçilerin, yerel anlamda halkın tanıdığı mafyamsı kişilerle fotoğraf vermesi asla kabul edilemez. Siyaset son yıllarda kirletildi ve kimliksizleştirildi. Türk kimliğinden uzaklaştırıldı" diyen Sadetten Tantan, Sinan Ateş hakkında şunları söyledi: "Türkistan kelamından gelen Anadolu mayasının oluşturduğu Sinan Ateş, Anadolu mayasının evlatlarından biriydi, rahmetli oldu. Allah rahmet eylesin."

Sadettin Tantan, " Tek kişiye tabi hükümet sistemi var, denetim mekanizmaları ortadan kalkmış durumda. Eskiden yabancı servislerin özellikle aydınlara yönelik tehditleri ve saldırıları vardı, Uğur Mumcu gibi. Bunları yapan yapıları tutuklamıştık zamanında. Hizbullah terör örgütünü de ortaya çıkarmıştık. Bu katiller sürüsü, şimdiki iktidar döneminde birtakım aflarla salıverildi" ifadelerini kullandı.

Sadettin Tantan, " MHP lideri Devlet Bahçeli sessizliğini koruyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli her şeyi yakından bilen, fazla konuşmayan ama zamanı gelince ister istemez konuşmak zorunda kalacak bir siyasetçi. Devlete uzak değil, yakın bir isim. O bakımdan da Devlet Bahçeli, bildiği çok şeyleri halkla paylaşmak mecburiyetinde. Yıllarca Türkiye’yi yönetmeye çalışan ve Türk halkının ayrışmasında katkısı olan; eğitim sisteminden sağlık sistemine, istihbarat sisteminden bütün sistemlerin çözülmesine neden olan yapılanmayı çok iyi bilen bir insan.

7.7'lik deprem Marmara Depremi'ni Tetikler mi? Kandilli Müdürü cevap verdi 7.7'lik deprem Marmara Depremi'ni Tetikler mi? Kandilli Müdürü cevap verdi

Ben Sayın Bahçeli’den şunu beklerim: Meclis’in çalışmasını sağlayacak yasal altyapıların oluşmasında diğer partilerle bir araya gelerek, özellikle AKP’yi de yanına çekerek, devletin temel altyapısını düzeltmek için adım atmalı.

Terörle değil, teröristle mücadele ediyoruz. Temel ihtiyaçlar bakımından devletin altyapısının oluşması, güvenlik mimarının oluşması için Devlet Bahçeli liderlik yapabilir. Bundan kaçamaz. Bunu sürekli ifade ediyoruz."