Resmi Gazete’deki kararda, “ Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38’inci maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 12’nci maddesi gereğince Prof. Dr. Sadettin Hülagü görevlendirilmiştir” denildi.

Sadettin Hülagü'nün rektörlük görevi, 9 Aralık’ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk'ün rektörlüğe atanmasıyla sona ermişti.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü, 26 Kasım 2011 ve 12 Şubat 2012 tarihlerinde, o dönem başkanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın bağırsak ameliyatlarını yapan ekipte yer almıştı.

SADETTİN HÜLAGÜ KİMDİR?

1959’da Erzurum’da doğdu. 1972’de İlkokul ve Ortaokulu Erzurum Karayazı’da tamamladı. 1975’te Erzurum Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazandı.

1984-1988 yıllarında GATA Ankara İç Hastalıkları A.B. Dalı’nda İç Hastalıkları uzmanlığı eğitimi aldı ve mezun oldu. 1990-1992 yıllarında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Gastroenteroloji yan dal uzmanlığından mezun oldu. 1995’te Doçent Doktor ünvanını aldı. 1996 yılında Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Başkanlığı’na atandı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı’nı kurdu.

Türkiye’de ilk defa Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlattı ve eğitimler verdi.

Bakan Koca, yargıya teşekkür etti Bakan Koca, yargıya teşekkür etti

2009’da İtalya’da Modena Üniversitesi’nde Kolonjioskop konusunda Prof. Dr. Rita ile birlikte çalışmalar yaptı. Bu konuda Türkiye’de ilk kez SpyGlas kolonjioskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi görüntülenmesi ve tedavisini gerçekleştirdi.