Eski Sakarya Valisi halen Mülkiye Başmüfettişi olan İrfan Balkanlıoğlu'nun bir tarikat toplantısında yer almasına bazı haber siteleri tepki gösterdi.

21 Haziran 2017 ile 2018 Ekim ayı arasında Sakarya Valiliği yapan İrfan Balkanlıoğlu'nun kardeşi Metin Balkanlıoğlu, 20 Haziran 2018'de bir sohbete giderken bulunduğu araçta kalp krizi geçirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırılan Balkanlıoğlu 60 yaşında hayatını kaybetti. 

Sakarya Valiliği görevinden kardeşinin acısını yaşayan İrfan Balkanlıoğlu da 4 ay sonra Mülkiye Başmüfettişliğine atandı. 

Abdülmetin ismiyle tanınan Metin Balkanlıoğlu'nun hocalarından olduğu İsmailağa Cemaatine bağlı STK'lar, Abdülmetin Balkanlıoğlu'nun vefat yıl dönümünde "Şahitler Buluşması" adı altında bir program düzenledi. 

Pazartesi günü İstanbul Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Türbesinde İsmailağa Cemaatine bağlı çok sayıda "hoca"nın katıldığı programa eski vali İrfan Balkanlıoğlu da katıldı. 

Programın duyuru afişinde İrfan Balkanlıoğlu'nun "Başmüfettiş" sıfatının kullanılması da bazı kesimlerin tepkisini çekti. 

Konuyu haberleştiren ODATV, "Halen üst düzey devlet memuru olarak görev yapması nedeniyle tepkilere neden olan Balkanlıoğlu’nun ve İsmailağa cemaatinin Sakarya’da geniş bir örgütlenmesi olduğu biliniyordu. Daha önce de Sakarya Valisi olduğu sırada kendisine cemaat üyeleri tarafından tekbirli bir karşılama düzenlenmesiyle gündeme gelen İrfan Balkanlıoğlu’nun devlet görevindeyken tarikat etkinliklerine katılması tepki çekti" ifadelerine yer verdi.

İrfan Balkanlıoğlu'nun Sakarya Valiliği makamına ilk gelişinde Sakarya 15 Temmuz Milli İrade Derneği üyeleri ve İsmailağa cemaati temsilcileri tarafından tekbirler getirilmesi de o dönem ulusal medyada ve siyasette oldukça tartışılmıştı.  

İŞTE O AFİŞ:
fqf