Geçen yıldan itibaren ekonomikte yaşanan gelişmeler Türkiye'de enflasyon oranlarını ürküten seviyelere çıkartırken, bu oranların en çok etkilediği yerlerden biri kira artışları oldu.
TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksinin) 12 aylık ortalamalarına göre değişim oranına göre yapılan kira artışları vatandaşın belini bükerken TBMM'den haziran ayında karar çıktı.
Buna göre konutlarda 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek sözleşmelerde kiralara yüzde 25'in üzerinde artış yapılamaması kararlaştırıldı.

Sadece konutlar için alınan bu kararın iş yeri ve diğer kiralamalar için de örnek teşkil etmesi tavsiye edilirken, devletin kurumlarının eski düzende devam etmesi ise dikkat çekiyor.

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ "KİRA TÜFE'YE GÖRE ARTACAK" DEDİ
Bu konuya son örnek Sakarya'da yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü, Adapazarı'nda 270 yıllık tarihe sahip Orta Camii'nin altındaki kiracılarına "İhbarname" gönderdi.

Yıl sonunda bitecek kira sözleşmeleri öncesinde kiracılara gönderilen yazıda; yeni dönem kira bedelinin bir önceki yıl kira bedeline TÜİK tarafından bir önceki ay için açıklanacak TÜFE 12 aylık ortalamalarıa göre değişim oranına göre yapılacak artış ile belirleneceği bildirildi.

Bakan Varank, o yatırım için Sakarya'ya geliyor! Bakan Varank, o yatırım için Sakarya'ya geliyor!

Yazıya eklenen "2023 yılı Kira Kabul Taahhütnamesinin idareye en geç 15 Ocak 2023 tarihine kadar teslim edilmesi gerektiği, aksi halde taşınmazdan tahliye işlemine başlanacağı da vurgulandı.

BU AYIN HESABINA GÖRE YÜZDE 70.36 ARTIŞ YAPILABİLECEK
Aralık ayının başında açıklanan kasım ayı enflasyon verilerine göre; TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksinin) 12 aylık ortalamalarına göre değişim oranı yüzde 70.36 olarak hesaplanıyor.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü yazısına istinaden önümüzdeki yıl başında da aynı oranlarda artış bekleniyor.

DÜKKANLAR 2 İLA 7 METREKARE ARASINDA
Orta Cami altındaki dükkanların yüzölçümü 2 metrekare ile 7 metrekare arasında değişiyor. (medyabar)