Veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvanları soğuk hava koşullarından nasıl korunabileceğine dair 4 ipucu verdi.

Yıldız, şu ifadeleri kullandı:

"Kış mevsimi hızla yaklaşıyor. Bahçemizde ya da evimizde beslemiş olduğumuz can dostlarımızın kış mevsimini sağlıklı geçirmeleri için nelere dikkat etmeliyiz?

Ne gibi koruyucu tedbirler almalıyız?

Evimizde ya da bahçemizde beslemiş olduğumuz can dostlarımızın soğuk havalarda sağlıklı kalmaları için almamız gereken koruyucu dört tavsiye.

1. EVCİL HAYVANLARINIZI DAHA AZ SIKLIKTA YIKAYIN
Soğuk aylarda evcil hayvanlarınızı daha az sıklıkla yıkayınız. Yıkama esnasında kullanmış olduğunuz şampuanları bilinçli tedarik etmeliyiz. Elimize geçen her şampuanı can dostlarımıza kullanmamalıyız. Can dostunuza almış olduğunuz şampuan can dostunuzun deri sağlığına uygun değilse can dostunuzun derisindeki yağlı tabakayı azaltır ya da tamamen uzaklaştırabilir. Buda can dostlarımıza deri ve tüy sorunları ortaya çıkarabilir. Evcil hayvanlarınız için özel üretilmiş kazak ya da montlar veteriner kliniklerde ya da petshoplardan temin edebilirsiniz.

Arabica bitkisi dünya kahve pazarının yüzde 70'ine hakim Arabica bitkisi dünya kahve pazarının yüzde 70'ine hakim


2. EVCİL HAYVANINIZIN PENÇELERİNİ DAİMA KURUTUN
Her yürüyüşten sonra, kar , buzdan can dostunuzun pençelerinin etkilenip etkilenmediğini mutlaka kontrol ediniz. Can dostunuzun pençelerini yürüyüş dönüşü mutlaka kurutunuz. Can dotunuzun pençelerinde yaralanma mevcutsa tedavisi için serbest veteriner hekiminizden yardım isteyebilirsiniz. Bu kontrolleri her yürüyüşten sonra mutlaka tekrar ediniz.

Bir başka tavsiyemiz, soğuk havalarda can dostlarınız için yapılmış kışlık patikleridir. Kışlık patikler can dostlarınızı soğuklardan ve kışın mevcut olan don ,kar v.b. olumsuz meterolojik şartlardan daha da iyi koruma sağlar, genel olarak can dostlarınızın alışmaları için biraz zaman alabilir.

3. BESLEME MİKTARLARINI AYARLAYIN
Soğuk havalarda köpeğiniz ya da kediniz ısınmak için ısınmaya karşı daha çok enerji yakar. Soğuk havalarda onları biraz daha fazla gıda vererek ihtiyaç duyulan kalorileri temin edebiliriz. Ayrıca, açık havadaki evcil hayvan, sağlıklı kalmalarına yardım etmek için bol miktarda donmamış su içtiğinden emin olmalıyız. 


4. MÜMKÜNSE EVCİL HAYVANLARINIZI İÇERİ ALINIZ

Soğuk kış günlerinde evcil hayvanlarınızı mümkünse kapalı alanlarda bakmanız onların sağlığı ve de rahatlığı açısından önemlidir. Soğuk kış günlerinde onları sıcak bir bataniye ile korumaya almanız can dostlarınızın yaşam kalitesi ve standartını yükseltecektir. Sizlere ve de can dostlarımıza sağlıklı ,mutlu güzel günler dilerim.