Büyükşehir SGM’de Berat Kandili heyecanı Büyükşehir SGM’de Berat Kandili heyecanı

Özel haber-Nurettin Eryılmaz

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yaşayan engelli 4 kardeş, bakımsız ve sağlıksız koşullarda yaşadıkları evde zor şartlarda hayat mücadelesi veriyor. İlçe merkezinde yaşadıkları evde, bozuk buzdolabı, çürümüş yer tahtaları ve farelerin cirit attığı belirtilen evde yaşayan kardeşler, bin 700 TL kira ödedikleri halde yeterli gıda ile beslenemiyor.

Kocaali Engeliler Dernek Başkanı Yılmaz Aslan ve Aile içi iletişim ve toplumsal sorunlar derneği Sakarya temsilcisi Emriye Köse, kardeşlerin yaşadığı evi ziyaret ederek durumu yerinde inceledi.

Dışı saç ile kaplanmış, içi harabe görünümde olan, insanın yaşayabileceği bir ortam olmadığı, kırık dökük çekyatın üzerinde atılmış birer yorgan mutfakta yer tahtaları delik açılmış çürük bozuk bir buzdolabı içinde birkaç parça sebze küflü birçok gıda ürünü olan ortamı halk54.com kamerası görüntüledi.

Kardeşlerin en büyüğü Fehmi Aslan, "Kedi kadar fareler var evimizde. Eşyalar eski yataklarr iyi değil. Kimse yardım etmiyor. İki kardeşimin engelli aylığı ile geçinmeye çalışıyoruz. Acak bu kadar oluyor. Bir arsamız var, tuğlalı küçük bir ev yapsınlar bize” diye konuştu.

Sağlıksız koşullarda 22 yıldır yaşadıkları evde ikamet eden kardeşlerden Aydın Aslan ve Halil Aslan, "Sağlıksız ortamda yaşıyoruz. Bize küçük bir ev yapsınlar“ diye istekte bulundular.

Kocaali Engeliler Dernek Başkanı Yılmaz Aslan, kardeşlerin durumuna duyarlılık gösterilmesi çağrısında bulunarak, "Burada 4 kardeş yaşıyor. Çok zor şartlar içindeler. Kendilerine doğru bakacak bir durumları yok. Bir hayırsever onlara arsa verdi. Bu arsa üzerine hayırseverler bir prefabrik ev ya da tuğla, çimento, demir gibi malzemelerde verilerek ev yaptırabilirler" ifadelerini kullandı.

Aile içi iletişim ve toplumsal sorunlar derneği Sakarya temsilcisi Emriye Köse de, kardeşlerin durumunun çok zor olduğunu belirterek, "Bu kardeşlerin arsası var. Bu arsa üzerine barınabilecekleri bir prefabrik ev yapılması için tüm hayırseverlerin desteğine ihtiyaç var. Buradaki insanların başını sokacağı, sağlıklı bir ortamda yaşayacakları evleri olsun, bunların hep birlikte yüzünü güldürelim" diye konuştu.