Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nde farkındalık oluşturulması amacıyla örnek bir çalışmaya imza attı.

Büyükşehir Tıp Merkezi’nde güne özel hipertansiyon sağlık taraması hizmeti verildi.

Sağlık testine gün boyunca çok sayıda vatandaş katıldı.

Sakarya'da bayram yoğunluğu Sakarya'da bayram yoğunluğu

Büyükşehir’in uzman sağlıkçılarından hipertansiyonla ilgili bilgi alan, merak ettiklerine cevap bulan vatandaşlar tansiyonlarını ölçtürdü ve güncel sağlık durumuyla ilgili rapor aldı.

Büyükşehir’den yapılan açıklamada, “Bugün Tıp Merkezimize gelen birçok vatandaşımızı Hipertansiyon konusunda bilgilendirdik. Doğru tansiyon ölçümünün nasıl olması gerektiği ve tedavi şekilleri hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Tansiyonu yüksek çıkan kişilere takip kartı vererek izlemeleri gereken yolu anlattık. Unutulmamalıdır ki hipertansiyon tedavisi tamamen kişiye özel düzenlenmelidir ve her şeyin başı sağlıktır” denildi.

Hipertansiyon nedir? (Yüksek Tansiyon)

Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Yüksek tansiyondan korunmak için; egzersiz yapmalı, ideal kiloyu korumalı, sağlıklı beslenilmeli, alkol-sigara kullanılmamalı, stresten uzak durulmalı ve özellikle tuz kullanımı azaltılmalıdır.

Farkındalığın Adı Hipertansiyon Büyükşehir’den Örnek Hareket 5Farkındalığın Adı Hipertansiyon Büyükşehir’den Örnek Hareket 3Farkındalığın Adı Hipertansiyon Büyükşehir’den Örnek Hareket 4Farkındalığın Adı Hipertansiyon Büyükşehir’den Örnek Hareket 2Farkındalığın Adı Hipertansiyon Büyükşehir’den Örnek Hareket