Gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Safa Polat ve Hüseyin Cumalı’nın canlı yayında sorularını yanıtlayan Ferizli Belediyesi eski Başkanı Ahmet Soğuk, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci ve AK Parti Ferizli İlçe Başkanı Ramazan Serhoş’u hedef aldı. Ferizli seçimleri öncesinde lokumlu anket yaptığını ve anketlerde yüzde 50 çıktığını belirten Ahmet Soğuk, “Yanlış tercih yaptılar. AK Parti kaybetti” dedi. 

Canlı yayında konuşan Soğuk, “Milletvekili Ali İnci 'senin olmanı istemiyorum’ diye bana söyledi. Ben aday olsaydım yüzde 60 ile seçimi almıştım. Sonuç ortadadır. Benim yaptığım ankette yüzde 50 üzerinde çıkmama rağmen ‘Ahmet Soğuk başka partilerden aday olacak mı?’ diye kamuoyu oluştu” dedi. Gazeteci Hüseyin Cumalı’nın, “Seçimden 1 ay önce sizin ters çalışarak İYİ Parti adayına çalıştığınız söyleniyor. Bu bana her yerden geliyor” sözleri üzerine Soğuk, “Hayır kabul etmiyorum. Benden yardım istemediler. Ben de Büyükşehir Belediyesi için çalıştım” dedi.

Sakarya’da ‘Boşnak Şöleni’ düzenlenecek Sakarya’da ‘Boşnak Şöleni’ düzenlenecek

Her zaman AK Parti için çalıştığını belirten Soğuk, “İlçelerde adayları Ali İhsan Yavuz dahil herkesin fikriyle adaylar belirlendi. İyi firmalara anket yaptırdım, ben çıktım. Kamuoyunda benimle ilgili beklenti oldu” dedi. Zafer Tokuş’u, “Siz böyle bir açıklama yaparak seçimden sonra partinizde devam edecek misiniz! Partinize zarar vermiyor musunuz” sorusuzu üzerine, “Ben AK Partiliyim. Bunu kimse sorgulayamaz. Bana görev verirler vermezler. Çokta şeyimde değil” dedi. Hüseyin Cumalı’nın, “Yola çıkarken giydiğiniz kefen üzerinde duruyor mu” sorusu üzerine Ahmet Soğuk, “Evet kefenim üzerimde duruyor” dedi.

Siyasete AK Parti’de devam edeceğini belirten Ahmet Soğuk, “ Ben 60-70 yaşındayım. Bundan sonra aman aman bir şey olacağım beklentim yok. Ben sadece adayın birlikte karar verilip de; ben size şöyle bir örnek vereyim. Ben Kocaali’liyim. Yıllar önce hatırlarsınız çok eskiden, çok eskiden bir gemi veya bir vapur karaya otururdu. Orada bir kaç kent (sigara) atılır ve bütün dikkatler oraya çekilirdi. Akçakoca’dan da 5 adet (gemi veya vapur sigara) çıkartılırdı. İşte Ali İhsan Yavuz bazı şeyleri böyle yaptı diyerek bazı şeyleri atladığını gördüm ben, bana Ali İhsan Yavuz kesinlikle adaysın demedi” diye konuştu.

Ancak Ahmet Soğuk’un verdiği örneği stüdyoda kimse anlamaz iken eski ve deneyimli bir gazeteci olan Hüseyin Cumalı durumu fark etti. Çok eski yıllarda sigara kaçakçılarının Kocaali’de bir miktar sigarayı denize atıp jandarma ve polisin dikkatini buraya çekip, diğer taraftan büyük parti malı kaçırıldığını anımsatan Gazeteci Hüseyin Cumalı , “Böyle çirkin bir örnek olabilir mi! Sigara kaçakçılarıyla İl başkanı Yunus Tever, Milletvekili Ali İnci, diğer milletvekillerini nasıl benzetirsin! Hoş bir benzetme değil. Az bir malı verip büyük malı götürenlerle siyasetçileri bir araya koyamazsınız. Böyle örnek olur mu! Bari sağ gösterip sol vurdu dese olurdu. Bu örnek kabul edilemez” dedi.

Hüseyin Cumalı’nın üzerine “Ben örneğimi geri alıyorum. Haddimi aştım” diyen Ahmet Soğuk’a sert çıkan Cumalı, “Böyle bir şey olabilir mi!” dedi. Cumalı’nın, “ Ali İhsan Yavuz beni istedi ama İl başkanı Tever ile Milletvekili İnci beni istemedi. Böyle bir şey olabilir mi! Ali İhsan Yavuz seni isteyecekte sen aday olmayacaksın! Bizim aklımızla oynama Ahmet Soğuk” dedi. Bunun üzerine Ahmet Soğuk, “O zaman hepsi beni istemedi ve sonuç böyle oldu” dedi. AK Parti Ferizli İlçe Başkanı Ramazan Serhoş ise canlı yayında Hüseyin Cumalı’ya ulaştı ve, “Ahmet Soğuk’un AK Parti’nin lehine değil, aleyhine çalıştığını şahitler huzurunda ispatlayabilir” dedi.

Bunun üzerine Ahmet Soğuk, “Buyursun ispatlasın” dedi.  Ferizli’de AK Parti’nin anket yaptırmadığı iddiası üzerine Cumalı, “Ciddi kaynaklardan ilçede anket yapıldığını biliyorum” dedi. Safa Polat’ın, “AK Parti’nin kazanması için çalışmadın mı” sorusu üzerine Ahmet Soğuk, “Ben AK Partiliyim ve partim için çalıştım. Ama beni kimse arayıp ‘gel çalış’ demedi.