Araba alım satımlarında, “Bekle-gör” politikası izleyen otomobil alıcıları, piyasada durgunluğa neden oldu.

Son dönemde otomotiv ve ev fiyatlarındaki yükseliş vatandaşın belini büktü. Ev ve  araba almanın artık hayal olduğu milyonlarca kişi için hükümet çeşitli önlemlerini devreye soktu. Sosyal konut projesinin açıklanması ile birlikte fiyatlardaki köpük erimeye devam ederken kirada da yüzde 25’lik zam sınırı artışları durdurdu.

ARAÇ FİYATLARI İNDİ
Söz konusu durum otomobil satışlarında da görüldü. Çip krizinin yavaştan etkisini yitirmesi ile birlikte Avrupa’dan gelen araçlardaki artış bayilerdeki bekleme sürelerini 3 aydan 3 haftaya düşürdü. Sıfır araç satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı ile stoklarda bekleyen araçlar da piyasaya sürüldü. Pazarda araç bollaşınca fiyatlar otomatik olarak düşmeye başladı.

İKİNCİ ELDE YÜZDE 15 DÜŞÜŞ
Otomobilde ÖTV indirim beklentisi de vatandaşı durdurdu. Bekle-gör politikası izleyen otomobil alıcıları, piyasada durgunluğa neden oldu. İstoç’ta galericilik yapan Ramazan Duymaz “Bayilerde araba var. Ayrıca vatandaş ÖTV indirimi gelecek diye beklemeye geçti. Geçen aya göre ikinci el otomobil fiyatları yüzde 10-15 düştü. Alıcılar hâlâ düşeceğini düşünüyor ve alım yapmıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: Fedakarlık yapılacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: Fedakarlık yapılacak!

TOGG 900 BİN LİRANIN ALTINA SATILABİLİR
Yerli elektrikli otomobil Togg gün sayıyor. Togg’un ortaklarından Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aracı yüzde 7 ÖTV dilimine sokma hedefleri olduğunu ifade etti. Yüzde 7 ÖTV dilimi, aracın 800- 900 bin TL olacağı anlamına geliyor.