Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, görevde olduğu 2 aylık süreci değerlendirmek ve istişare etmek için  medya mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi.

Kentsel dönüşüm, ulaşım ve su indirimi başta olmak üzere önemli açıklamalar yapan Alemdar, gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı.

Son yıllarda Sakarya'da su fabrikalarıyla ilgili basında veya kamuoyuna yansıyan bir gelişme olmadığını belirten ve konuyu "Sakarya’da durum nedir!" diyerek köşe yazısında gündeme taşıyan gazeteci Hüseyin Cumalı'nın sorusunu yanıtlayan Başkan Alemdar, mineralli suların kiralamasını SASKİ'ye almak için talepte bulunduklarını açıkladı.

“Suyun takibini yapacağız”

Başkan Alemdar, “Su fabrikalarıyla ilgili de bilgi vereyim. Sakarya şehrimizde 39 tane kiralanmış su kaynağımız var. 39 su kaynağımızla ilgili bir kısmını SASKİ, bir kısmını da köy hizmetlerine bağlı olduğu zamanlarda özel idare kiralamış. Özel idarenin kiralamış olduğu su miktarlarıyla ilgili daha önceki dönemlerde yine gündeme getirdiğimizde bir çalışma vardı. Mineralli suları Valilik ruhsatlandırıyor. Normal suları da SASKİ ruhsatlandırıyor. Biz bunları seçildiğimiz günden hemen sonra masaya yatırdık. Bu su kaynaklarımızı ne kadar kiralamışız, ne kadar kullanılıyor. Kullanılan bu sularda ne kadar gelir var, bunu tespit etmek durumundayız.

Hendek Muhtarlara yeni başkan Hendek Muhtarlara yeni başkan

Biz bu sularımızın Sapanca Gölü’ne akanla, şişelerin arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız da bununla ilgili bir çalışma talimatı verdik. Sayın valimizle yaptığımız toplantıda dedik ki ‘Biz sizin yapmış olduğunuz bu çalışmayla vermiş olduğunuz ruhsatlar mineralli su adı altında verdiğiniz ruhsatların gerçekten mineral seviyesi doğru mu? Mineral var mı? Benim bildiğim de var, mineralli su diye geçmişte verilmiş, ancak yapılan tespitlerde mineralli su olmadığı ortaya çıkmış. Bunların ruhsatlarını da valilik ve özel idare verdiği için biz müdahale edemiyoruz.

Dolayısıyla sayın valimize de söyledik. Bunların yeniden gözden geçirilip tahlilleri yapılarak mineralsiz suların da SASKİ’ye devrinin sağlanmasını talep ettim. Eğer talep bu şekilde olursa su fabrikalarının ne kadar su kullandığını, ne kadar su kiraladığını tespit etmek çok kolay. Onun için çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.