Hüseyin Cumalı’nın haberi

Raif Ugan yine yağladı yine bağladı! Cumalı: Algida nasıl Raif'i keşfetmedi! Raif Ugan yine yağladı yine bağladı! Cumalı: Algida nasıl Raif'i keşfetmedi!

TOKİ, Sakarya’da dar gelirliler için bin adet konut yapmaya karar verdi. Ancak bu yapılacak konutlardan 159’u gazetecilere yapılması için dönemin Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe devreye girdi. Milletvekilleri ve çeşitli önemli isimleri devreye sokan Başkan Zeki Aydıntepe girişimlerinde başarılı oldu. Yenikent Alandüzü’nde yapımına başlanan konutlar bitti ve bu günlerde 159'u sahiplerine teslim edilmeye başlandı.

Ba1Caa08 7047 4Fc0 95Bc F388Cc39Bb6E

GAZETECİLER ARASINDA POLEMİK
Ancak şu sıralar halen devam eden konut teslimi şehirdeki basın camiasında polemiğe neden oldu. Bir grup gazeteci, “Dar gelirliler var iken gazeteciler nüfusunu kullanıp kendilerine konut yaptırması ne kadar doğru, ne kadar etik” derken, bir grup gazeteci ise, “ne var bunda bizim de konuta ihtiyacımız var” diyerek konutları aldı. İşin trajikomik yanı ise TOKİ’nin belli imkanlarla yaptığı konutlardan alan birçok gazeteci konutları başkalarına sattığı ileri sürüldü.

Ef065E81 2D5B 4Ec9 97Be 7F0A9C1A0256

ZEKİ AYDINTEPE KONUTLARI DAĞITAMADI
Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe ise konutların yapımında yaptığı girişimlerin anahtar teslimi göremeden görevi Müjdat Çetin’e devretti. Bütün bu olanlar yaşanırken Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur son yaptığı kongrede sert bir dille bütün bu yapılanları eleştirdi. Gazetecilerin kendi nüfusunu kullanarak kendilerine ev yaptırmasına tepki gösteren Başkan Matur, “Birlikte hareket ederiz, yönetim kurulunu genel kurul belirler. Gazete patronlarının gazeteciler cemiyetinde söz sahibi olma yetkisi yok” dedi. 

378C2865 5D7F 4783 Bba5 02Ed67Bd7Cc7

BURASI GAZETE PATRONLARI DERNEĞİ DEĞİL
Matur, “Buranın adı gazeteciler gazete patronları derneği değil, Gazeteciler Cemiyeti arkadaşlar. 70 yıldır Gazeteciler Cemiyeti olarak faaliyet gösterdi bundan sonra da Allah izin verirse Gazeteciler Cemiyeti olarak faaliyetlerine devam edecek. Burası hiç bir zaman gazete patronları derneği olmayacak. Evet aramızda gazete patronları var, çok sevdiğim arkadaşlarım var, internet haber sitesi sahipleri var, bunlara sözüm ayrı. Ama burada gazete patronları, burada başkan olacak bir tane etrafını dolduracak böyle bir anlayışa ben burada olduğum sürece izin vermem” diye konuştu.

58E1D3Ae 4493 4D2F A5B7 Cd4091291795

BİRLİK YANLIŞ YAPTI!
Matur, “Birlik Evet 2014 veya 2015 yılında kuruldu ben de arkadaşlar konut yapabilirdim onların yaptığı bir şey yok gidip de ne yaptılar biliyor musunuz buradan o konutlardan alan arkadaşlarımızı tenzih ediyorum. TOKİ 1000 tane Sakarya’ya yoksullar için konut yapımına karar vermişti. Onlardan 150 tanesini gazeteci meslektaşlarımız için tahsis ettiler. Yapılan bu. Nasıl yaptılar; İktidar partisi mensuplarına giderek yaptılar. Ben bunu benim de Türkiye genelinde birçok Gazeteciler Cemiyeti arkadaşım konut yaptı TOKİ ile işbirliği yaparak. Ama bu yoksul konutlarını el koyarak yapmadı kimse. Gittiler TOKİ ile anlaşarak yaptılar. TOKİ ayrı bir proje oluşturdu ve ayrı bir yapıyla gazetecileri konut sahibi yaptılar” dedi.

BURASI GAZETECİLER CEMİYETİ
Başkan Sezai Matur, “Ben şunu söylemek istiyorum, ben niye yapmadım; ben gazetecilerin kamu kaynaklarını gazetecilik gücünü kullanarak kullanmasına karşıyım arkadaşlar. Bu benim prensip kararım.  Benim arkadaşlarım, cemiyet yönetim kurulunda Başkan vekilim bile gitti konut aldı ama ben buna prensip olarak karşıyım ve gazetecileri bu şekilde gazeteciler cemiyetlerini konut yapımına da aracılık etmesine karşıyım. Bunu her seferinde söyledim bir kez daha söylüyorum. Burası Gazeteciler Cemiyeti. Konut Yapı Kooperatifi değil. Bunu da belirtmek istiyorum” diye konuştu.
 
BAŞKAN NE DİYOR VEKİLİ NE YAPIYOR!
Öte yandan Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Sezai Matur gazetecilere imtiyaz sağlanarak yapılan TOKİ konutlarına tepki gösterirken, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Vekili Murat Uygun ise bu konutların bizzat anahtarlarını kendi elleriyle teslim ediyor. Kafaları karıştıran bu durum karşısında gazeteciler, “Bu nasıl iş anlayamadık. Başkan Sezai Matur her yerde Sakarya Gazeteciler Birliği’nin nüfus kullanarak konut yaptırmasına kızarken, Başkan Vekili Murat Uygun ise rakip cemiyetin anahtarlarını dağıtıyor. Burada danışıklı dövüş mü var, takiye mi yapıyorlar, adam mı seçiyorlar, yoksa cemiyette sıkıntı mı var! Anlamadık gitti” dedi.

91028872 214A 4293 B058 784F90A45Ec7