Halk54 Haber Merkezi 

Sakarya’nın tek uydu kanalı olan TV 264 ekranlarında Cuma akşamları saat 21.00’de yayınlanan “Gazeteciler Soruyor” isimli tartışma programında yer yerinden oynadı. Gazeteci Zafer Tokuş’un il dışında olması nedeniyle Engin Arapoğlu’nun moderötürlüğünü üstlendiği programın ilk bölümünde DEVA Partisi kurucular heyeti üyesi olan Ömer Rıfat Gencal konuk oldu. Gazeteci Hüseyin Cumalı ile Hakan Turhan’ın sorularını yanıtlayan Gencal ekonomiyle ilgili görüşlerini ortaya koydu.

Programın 2. bölümünde ise gazeteci Safa Polat’ın da katılmasıyla birlikte geçen hafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sakarya çıkarması ele alındı. Gazeteciler son yılların en akıcı ve etkin programına CHP’nin imza attığı konusunda birleşirken, yine CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’in genel başkan gelmeden ve geldiği sırada gösterdiği performansın başarılı olduğunun altını çizdi.

Cumhuriyetin en büyük konut hamlesi olarak değerlendirilen Toplu Konut hamlesini de ele alan gazeteciler, yılda iki kez gelecek olan zamma dikkat çekti. Hükümetin seçimi kaybetmesi halinde konut alacaklara belli güvence verilmesi gerektiği de ele alındığı programda daha önce Kocaali’de TOKİ’nin toplu konut yaptığını, bu kez de Söğütlü ile Karapürçek’te toplu konut yapılmadığı tartışıldı.

Sakarya Üniversitesi Diş Fakültesi’nde sigortalılara imkan sağlanmadığının ele alındığı programda gazeteci Hüseyin Cumalı’nın büyük tepkisi vardı. Fakir fukaranın da kaliteli hizmet alması gerektiğini belirten Cumalı, fakülte dekanlığından istifa eden Prof. Dr. Hakan Akın ile ilgili, “Gitsin tabi, hizmet merkezinin odağında vatandaş olmayan herkes gitsin. Kimse vatandaşa cart curt yapamaz. Zengin zaten işini yapıyor. Bize gariban lazım. Serdivan Diş Hastanesi adam gibi hizmet ediyor. Onların sıkıntısı da hasta çok, buna rağmen Başhekim Metin çoban ile arkadaşları canla başla çalışıyor” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) rektörlüğüne bir kez daha atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın da ele alındığı programda TÜRASAŞ’ın son durumu ele alındı. Program SATSO seçimleriyle son buldu.