Geçtiğimiz Haziran ayında yıkım kararı alındıktan sonra bu eğitim öğretim döneminde kapılarına kilit vurulan Hendek Anadolu Lisesi binasında dün gece hareketli dakikalar yaşandı. 

Duyarlı bir vatandaşın okul içerisinde el fenerleri ile dolaşan şahısları ihbar etmesi ile okula Hendek Emniyet Müdürlüğü'nce çok sayıda polis ve gece bekçisi gönderildi.

Saat 01:20 sularında yaşanan olayda okul bahçesine gelen polis önce okul çevresini sardı daha sonra kapıya giderek içerideki şahıslara okul kapısının açılması konusunda anons yaptı.Yaklaşık 20 dakika boyunca okul kapısını açmayarak içeride gizlenmeye çalışan şahıslar daha sonra ikna olarak kapıyı açtı.

Yapılan sorgularında Hendek Anadolu Lisesi öğrencisi olduğu anlaşılan 5 genç ve başlarında Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli toplam 6 kişi yakalandı. 

Çevrede toplanan vatandaşlar tarafından an be an görüntülenen o anlarda öğrencilerin rahat tavırları dikkat çekerken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli olduğu anlaşılan erkek şahıs sorulara yanıt vermedi.

Öğrenciler polis aracı ile Hendek İlçe Polis Merkezi'ne götürüldü. (medyabar)

HENDEK ANADOLU LİSESİNDE SKANDALA KADAR GİDEN SÜREÇ NASIL BAŞLAMIŞTI?
700 ÖĞRENCİ BAŞKA OKULA

Hendek'te yaklaşık 670 öğrencinin eğitim gördüğü Hendek Anadolu Lisesi için 16 Haziran tarihinde Sakarya Valiliği tarafından yıkım kararı alınmıştı. Fiziki şartları yetersiz olduğu gerekçesiyle alınan yıkım kararı sonrası öğrencilerin eğitime, Abdurrahman Gürses İmamhatip Ortaokulu'nda devam etmesi kararlaştırılmıştı.

VELİLER İSYAN ETMİŞTİ
Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu öğrencileri ve velileri alınan bu karara isyan ederken, Hendek Anadolu Lisesi öğrenci velileri de çocuklarının başka okullarda öğrenim görmesine tepki göstermek için bir çok kez Hendek Anadolu Lisesi önünde toplanıp eylem yaptı.

KARAR DEĞİŞMEDİ
Yapılan tüm eylemlere rağmen Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakarya Valiliği'nce alınan kararlar değişmedi ve Hendek Anadolu Lisesi'nin 670 liseli öğrencisi yeni eğitim öğretim yılına bir orta okul binasında başlamak zorunda kalmıştı.