Sakarya Genç Girişimciler ve İş İnsanları Derneği’nin başlatmış olduğu söyleşi programının ikinci konuğu olan Bülent Yazıcı, Sakarya Giad üyeleri ile buluşarak iş hayatı ve Sakarya 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı ile ilgili tecrübelerini anlattı.

Yaşanan Tecrübelerden Faydalanmak Çok Önemli

Açılış konuşması yapan Sakarya Genç Girişimciler ve İş İnsanları Derneği Başkanı Zafer Bekdemir; “Her yaşanan bizler için çok büyük bir tecrübedir. Şimdiye kadar şunu gözlemledim; her iyi ve her kötü olayı biz yaşamasak bile, birileri yaşamış ve bizler onun tecrübesinden faydalanarak iyiyi daha iyiye, kötüyü ise nasıl iyileştirebiliriz şeklinde çözüm yolları geliştirebiliriz. Bu sebeple alanında tecrübeli, bilgi sahibi olan büyüklerimizin bu tecrübelerinden faydalanmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. sözlerine yer verdi.

Çok Çalışmak Lazım Ama Paylaşmayı da Bilmeli

Dernek toplantı salonunda gerçekleştirilen organizasyonda Sakarya Giad üyeleriyle bir araya gelerek konuşmasına başlayan Bülent Yazıcı ticaret hayatına girişini ve tecrübelerini aktarırken şu sözleri kullandı. “2007 yılında 5 kişi ile başlayan Ecoplas’ta sevkiyat için aracımızın olmaması sebebiyle müşterinin aracına sevkiyatı yerleştirerek başladığımız hikaye şimdi 2024 yılında, 16 sene sonra, 1200 kişilik bir ekip, Gebze ve Sakarya olmak üzere 2 fabrika, Fransa'da bir depo ve orada da çalışan 21 kişilik bir yapı haline geldi. Bunu nasıl başardık? Tek yaptığımız şey şu oldu; çok çalıştık ama paylaşmayı da iyi bildik.

Fark Yaratmak Gerek, Fark Yaratmadan Verimli Olamayız

Bize düşen görev, toplumun sıkıntılarını, dertlerini görmemiz lazım, yokmuş gibi davranamayız. İş adamı olmak sadece bir işi düzgün yürütmekle bitmiyor, toplumsal sorumluluk, işin ahlaki boyutu her yerde önderlik yapmak zorundayız. Fark yaratmak gerek, fark yaratmadan verimli olamayız. Geriye dönüp baktığımda ben farkı, bana öğretilenlerle tatmin olmayarak yaptım.

Hayatımda 3 İnsandan İlham Aldım

Hayatı boyunca değer verdiği 3 insandan ilham aldığını belirten Bülent Yazıcı bu kişilerin kimler olduğunu ve neden ilham aldığı konusunda açıklamalarda bulundu. konuşmasında; ‘ Hayatımda 3 insandan ilham aldım. Birincisi Hz. Muhammed; tarihteki ilk raconu ‘kölelere özgürlük’ diyerek kesmiştir ve İslamiyet’in çıkışı bu şekilde başlamıştır. ‘Mülk Allah'ındır.’ sözüyle de bu dünyaya sahip değil şahit olmaya geldiğimizi belirtmiştir. Bunun bilince olmamız lazım hepimiz bu dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik. İkincisi Fatih Sultan Mehmet; 6 dil biliyor ve mühendis gibi çalışmış. O da fark yaratan birisi. Üçüncüsü Mustafa Kemal, Çanakkale geçilmez dedi, Çanakkale'de toprağın altında her şehirden insan var, tek bir millet var orada.

SYKD bayramlaşma programı yoğun katılımla gerçekleşti SYKD bayramlaşma programı yoğun katılımla gerçekleşti

Kendinizi İyi Tanıyın, İnsan Biriktirin

Yunus Emre’nin bir lafı vardır kendinizi iyi tanıyın “İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsin, ya nice okumaktır.” Çok doğru bir laf. Kendinizi iyi tanıyın. Ben neredeyim, hedefim ne, nereye gideceğim ve buraya giderken donanımım ne? Şunu unutmayın en önemli şey insan biriktirmektir. Savaşlar silahlarla yapılır ama insanla kazanılır. Ben insan biriktirdiğim için bu kadar kısa sürede Ecoplas ailesi olarak bu işleri başarabildik. Ecoplas Sakarya fabrikası kuruluşumuz 19 Mayıs 2019 tarihidir. Sembolik bir tarih seçtik. 5 yıl önce başladığımızda 40 kişiydik, şu anda 550-600 kişiyle çalışıyoruz. Ve biz bu Sakarya fabrikasından Japonya'ya sıfır hata ile parça üretiyoruz, bunu Sakarya insanı ile yapıyoruz. Sakarya çok önemli, Sakarya insanı çok önemli. Sakarya’da hareket eden her şey üretilebiliyor. Bunun kıymetini anlamamız lazım.

Söyleşi tadında, keyifli geçen programın ardından Sakarya Giad Başkanı Zafer Bekdemir geceyi Bülent Yazıcı’ya takdim ettiği plaketin üzerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile sonlandırdı; “Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.”