Tüm dünyada ve ülkemizde artış gösteren obezite ve diyabetin insülin direncini de beraberinde getirdiğini anımsatan Pruva Psikoloji ve Diyet Merkezi'nden Diyetisyen Şeyma Nur Türkan, "Gün içerisinde ani acıkma, yemek sonrası uyku hali ve tatlı krizleri yaşıyorsanız mutlaka insülin direncinizi ölçtürün." diyerek uyarıda bulundu.

Diyetisyen Şeyma Nur Türkan, "Dünya’da ve ülkemizde artış gösteren obezite ve diyabet, insülin direncini de beraberinde getiriyor. İnsülin, metabolizmanın düzenleyici hormonlarından biridir. Abdominal obezite, genetik faktörler ve hareketsiz yaşam insülin direncine neden oluyor. 
 Tip 2 diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom, kalp hastalıkları gibi bir çok hastalığın oluşumuna insülin direnci zemin hazırlıyor.
Gün içerisinde ani acıkma, yemek sonrası uyku hali ve tatlı krizleri yaşıyorsanız mutlaka insülin direncinizi ölçtürün.

Yıldız: Evcil hayvanlarda iç ve dış parazit ilaçlamalarını ihmal etmeyelim Yıldız: Evcil hayvanlarda iç ve dış parazit ilaçlamalarını ihmal etmeyelim

Dirençli Kilolarınızın Sebebi Olabilir 
İnsülin direnci, ani kan şekeri düşmesi ile görülen acıkma, el titremesi, göz kararması ile yeme ataklarına neden olarak kilo alımına yol açar ve hatta kilo veriminde direnç oluşturabilir. İnsülin direncini düşürmenin en güzel yolu yaşam tarzı değişikliği yaparak sağlıklı beslenmek ve kilo vermektir. 
 
Glisemik İndeksi Düşük Besinleri Tercih Edin
İnsülin direncinin sebep olduğu yeme ataklarının önüne geçebilmek için beslenmenizde glisemik indeksi düşük besinleri tüketin. Glisemik indeksi düşük besinlerin tok tutma süresi daha uzun olduğu için yeme ataklarınız azalacaktır.

Basit karbonhidrat olan un, şeker ve beyaz ekmek glisemik indeksi yüksek olan besinlerdir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeği, pirinç yerine bulguru tercih edin. 

Glisemik indeksi yüksek olan karpuz, kavun, muz, incir, üzüm gibi taze meyveleri ve kuru meyveleri tüketmeyin. 

Sofranızda Avokadoya Yer Verin
Avokado, diğer meyvelere oranla karbonhidrat oranı düşük, yağ oranı yüksek bir meyvedir. İçerisindeki yağ oranı,  tekli-doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğu için insülin direnci olanlarda kan şekeri seviyesini olumlu etkiliyor. Yapılan çalışmalar sonucu her gün yarım avokado tüketmenin hem tokluk hissini hem de diyet kalitesini artırdığı için kilo vermede faydalı olduğunu belirlenmiştir. Avokadoyu kahvaltılarınızda tüketebilir veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz. 

Suyunuza Tarçın Ekleyin 
Tarçın, insülin hormonunun duyarlılığını artırarak insülin direncini önemli oranda azaltır.
1 litre suya 2 adet kabuk tarçın ekleyin, gün içerisinde hazırlamış olduğunuz suyu için. Su tüketimi hem kilo vermenizi kolaylaştıracak hem de içerisine eklediğiniz tarçın açlık hissini ve tatlı krizlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Zerdeçal Tüketin
Zerdeçal, kurkumin adlı içeriğinden dolayı insülinin kullanımı kolaylaştırarak kan şekeri kontrolüne yardımcı olur ve insülin direnci önler. Zerdeçalı, çorbalarına, yoğurdunuza, salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Zerdeçalın vücutta emilimini artırmak için, karabiber ve zeytinyağı ile beraber tüketebilirsiniz. 

Yoğurdunuza Çörek Otu Katın 
Çörek otunun bileşimindeki timokinon adlı uçucu yağ,  pankreası yenileyerek insülin duyarlılığını artırır. Her gün 1 çay kaşığı öğütülmüş çörek otunu yoğurdunuza katarak tüketmeniz insülin direncinizin düşmesine yardımcı olacaktır. 

Elma Sirkeli Su İçin 
Elma sirkesinin,  insülin direncini düşürücü etkilileri olduğu çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Sabah aç karnına 1 bardak su içerisine 1-2 yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyerek içmeniz hem insülin duyarlılığını artırır hem de tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olur." dedi.