HAK-İŞ Konfederasyonu İl Başkanı, HİZMET-İŞ Sendikası Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Vali Karadeniz'den 23 Nisan 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' mesajı Vali Karadeniz'den 23 Nisan 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' mesajı

Gökdemir; 18 Mart Çanakkale , “Çanakkale Savaşlarının ve elde edilen muhteşem zaferin tarihimizde çok özel bir yeri ve önemi olduğunu belirterek, “1915’te Çanakkale’de muhteşem bir destan yazılmıştı. O kahramanlık destanında sadece Anadolu’dan değil, İslam coğrafyasından yürekleri iman dolu birçok Müslüman katılmıştı. Kudüs ve Gazze’den yola çıkan 300 kahramanımız bizlerle birlikte Çanakkale cephesine koştular ve Çanakkale Destanını yazdılar. Gazze sadece Filistin’in değil, tüm Müslümanların Çanakkalesi’dir. Biz kurtuluş savaşını kazandık, Gazze’de kazanacak” dedi.

“Çanakkale, ülkemiz düşman tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında aziz milletimizin nasıl kararlı ve onurlu bir duruş sergilediğini gösterdiği yerdir. Çanakkale, bir milletin sıradan hatırlayışı değil, tarihi varoluşumuzu ebedi kılan bir duruştur.

1915’te Çanakkale’de muhteşem bir destan yazılmıştı. O kahramanlık destanında sadece Anadolu’dan değil, İslam coğrafyasından yürekleri iman dolu birçok Müslüman katılmıştı. İşte ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek yedi düvele meydan okuyan o yiğitlerin arasında Filistinli kardeşlerimiz de vardı. Kudüs ve Gazze’den yola çıkan 300 kahraman bizlerle birlikte Çanakkale cephesine koştular. Burada emperyalizme, yedi düvele karşı kahramanca çarpıştılar ve Çanakkale Destanını yazdılar. 53 Filistinli kardeşimiz Çanakkale’de şehit düştü ve bugün Çanakkale’de Gazze Şehitliği bulunmakta. Çanakkale ruhu işte bu topraklarda oluştu. Gazze Sadece Filistin’in Değil, Tüm Müslümanların Çanakkalesi’dir. Filistinliler, Gazelliler kadın, çocuk, genç, yaşlı bir millet olarak bağımsızlık, özgürlük ve kurtuluş savaşı veriyor. Biz nasıl ki bir millet olarak bundan 109 yıl önce kurtuluş savaşını kazandık, Gazze de kazanacak.

Çanakkale’de elde ettiğimiz zaferin gururunu yaşadığımız bugün, Çanakkale benzeri bir ruhla özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Katil ve Siyonist İsrail Devleti tarafından uygulanan vahşet ve soykırımın son bulması adına uluslararası tüm kuruluşları görev almaya davet ediyoruz. Kendi topraklarında asırlardır sürgün durumunda olan Filistinli kardeşlerimizin bir an önce bağımsızlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferinin 109. Yıldönümünü kutluyor, vatanı, bayrağı ve hürriyeti için şehit düşen Mehmetçiklerimizi ve vatandaşlarımızı minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.”